نحوه تغییر ادیتور گوتنبرگ به کلاسیک

نحوه تغییر ادیتور گوتنبرگ به کلاسیک

مدیریت یک وب سایت وردپرسی نیازمند یکسری اطلاعات اولیه در خصوص این سیستم مدیریت محتوا است که با این اطلاعات شما درک بهتری درباره قابلیت های موجود در آن داشته و می توانید به بهینه ترین شکل ممکن از قابلیت های آن استفاده کنید. ادیتور گوتنبرگ نوع جدیدتری نسبت به ادیتور کلاسیک وردپرسی است. حال در این مقاله به معرفی ویرایشگر گوتنبرگ و معرفی ویرایشگر کلاسیک وردپرس و در نهایت نحوه تغییر ادیتور گوتنبرگ به کلاسیک را به شما توضیح می دهیم.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس

ادیتور کلاسیک یک پلاگین رسمی وردپرس است. با آن شما می توانید نوشته ها و صفحات وب سایت خود را به شکل بهتری مدیریت نمایید و دیگر نیاز ندارید که برای مدیریت هر صفحه و بخش وب سایت خود به صورت جداگانه اقدام کنید. با این ادیتور یک ظاهر پیش فرض اولیه برای وب سایت ها تعیین می شود و شما تنها لازم است این ظاهر پیش فرض را با توجه به خواسته های خود و با استفاده از ابزارهای قرار گرفته روی ادیتور تغییر دهید و شخصی سازی کنید. ویرایشگر کلاسیک وردپرس برای مدت بسیار زیادی به عنوان ادیتور اصلی وردپرس مورد استفاده قرار می گرفت و افراد نیز با گذشت زمان کار کردن با این ویرایشگر را یاد گرفته و با استفاده از آن وب سایت خود را مدیریت می کردند. در حال حاضر و حتی با آمدن ویرایشگر گوتنبرگ نیز بسیاری از کاربران وردپرس این ادیتور را ترجیح داده و همچنان از آن برای مدیریت وب سایت خود استفاده می کنند.

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

این ویرایشگر به منظور مدیریت بهتر صفحات و نوشته‌های یک وب سایت معرفی شد و به کاربران وردپرس این امکان را داد تا از قابلیت‌های بیشتر و جدیدتر آن استفاده کنند. ویرایشگر گوتنبرگ بر پایه بلوک طراحی شده است و بی نهایت بلوک و المان از پیش طراحی شده در آن وجود دارد که شما می توانید به صورت زنده و تنها با یک کلیک ساده از آنها در صفحات خود استفاده کنید، و همچنین به کمک این ادیتور حرفه‌ای قادر هستید صفحات حرفه‌ای و جذاب تری ایجاد کنید.
با ویرایشگر گوتنبرگ دست شما برای ساخت یک محتوای حرفه ای کاملا باز است و هیچ گونه محدودیتی در کار نخواهد بود و هنگام استفاده از آن، قطعا حس کار با افزونه‌های محبوب صفحه ساز وردپرس همچون افزونه المنتور، ویژوال کامپوزر و… را تجربه خواهید کرد.
موضوعی که همچنان باعث می‌شود که برخی از افراد همچنان از ویرایشگر قبلی استفاده کنند این است که به دلیل تفاوت‌های بسیاری که با ادیتور کلاسیک دارد، نتوانستند با آن ارتباط لازم را برقرار کنند. در واقع این دسته از افراد ترجیح می‌دهند تا با استفاده از ادیتور قبلی که آشنایی کامل تری را با آن دارند در مسیر مدیریت بهتر نوشته و صفحات وب سایت خود قدم بردارند و همچنین برخی از افراد بر این باورند که این ادیتور هنوز باگ‌هایی دارد و در نتیجه ترجیح می‌دهند تا زمان رفع کامل مشکلات احتمالی از این ویرایشگر استفاده نکنند.

شاید دوست داشته باشید این مطلب را مطالعه کنید :  آموزش ایجاد دسته بندی در نوشته و برگه وردپرس

نحوه تغییر ادیتور گوتنبرگ به کلاسیک در وردپرس و بالعکس

به صورت پیش فرض بعد از نصب وردپرس ویرایشگر گوتنبرگ در اختیار شما قرار می گیرد. پس می توانید در خصوص حذف گوتنبرگ و تغییر ویرایشگر گوتنبرگ  در  وردپرس اقدام نمایید. به منظور تغییر ویرایشگر گوتنبرگ به کلاسیک در وردپرس باید به ترتیب زیر پیش بروید:

بعد از ورود به وردپرس باید در پیشخوان وردپرس و از طریق منو «افزونه ها» زیر منو «افزودن» را انتخاب نمایید.

برای نصب افزونه های وردپرسی این آموزش را مشاهده کنید : آموزش نصب کردن افزونه در وردپرس

حالا برای حذف گوتنبرگ و تغییر ویرایشگر وردپرس در صفحه ای که به شما نمایش داده می شود و از طریق فیلد جستجو افزونه «disable gutenberg» را جستجو کرده و سپس روی دکمه «هم اکنون نصب کن» کلیک کنید.

بعد از نصب این افزونه باید روی دکمه «فعال نمایید» کلیک کنید تا افزونه disable gutenberg برای شما فعال شود.

بعد از نصب، افزونه انتخاب شده به افزونه های فعال وردپرس شما اضافه خواهد شد. حال می توانید با کلیک روی گزینه «setting» تنظیمات آن را مطابق نیاز خود تغییر دهید.در صورتی تمایل به حذف گوتنبرگ و تغییر ویرایشگر وردپرس و اینکه گوتنبرگ را به صورت کامل غیرفعال کنید، باید همانند تصویر زیر تیک گزینه «Disable Gutenberg everywhere» را فعال کرده و سپس روی دکمه «ذخیره تغییرات» کلیک کنید.

اما اگر قصد دارید ادیتور گوتنبرگ را تنها برای برخی از قسمت ها غیر فعال کنید، باید تیک گزینه فوق را بردارید. با این کار منویی جدید به شما نمایش داده می شود که شامل موارد زیر است:

Disable for User Roles: به کمک این بخش مشخص می کنید که تصمیم دارید این ادیتور را برای کدام نقش کاربری غیرفعال کنید. با انتخاب هر یک از آنها ویرایشگر گوتنبرگ برای آن غیرفعال می شود. بدین ترتیب کاربرانی که با ادیتور مشکل دارند به صورت اختصاصی از ادیتور کلاسیک استفاده می کنند.

Disable for Post Types: با استفاده از این بخش شما می توانید تعیین کنید گوتنبرگ را در بخش «نوشته ها» و «برگه ها» غیرفعال کنید یا نه.

Disable for Templates: در این بخش باید در فیلد مشخص شده بخش هایی از قالب که می خواهید گوتنبرگ برای آنها فعال نباشد را وارد نمایید.

Disable for Post IDs: در این قسمت نیز ID های پست هایی که تمایل دارید ادیتور گوتنبرگ برای آن فعال نباشد را در فیلد مشخص شده وارد نمایید.

بعد از تغییرات مورد نظرتان با کلیک روی دکمه «ذخیره تغییرات» تمامی تغییرات صورت گرفته ذخیره و اعمال خواهد شد و در آخر برای حذف تنظیمات اعمال شده و برگرداندن ادیتور خود را از کلاسیک به گوتنبرگ، به مسیر افزونه ها> افزونه های نصب شده پیش بروید و روی گزینه «غیرفعال کردن» کلیک کنید و افزونه disable gutenberg را غیرفعال کنید.

نتیجه گیری

از روزی که ویرایشگر گوتنبرگ روی کار آمد، کاربران وردپرسی دچار مشکلاتی در نوشتن مطالب خود شدند، به همین منظور وردپرس امکان نصب ویرایشگر کلاسیک وردپرس را فراهم کرد که کاربران بتوانند راحت‌تر عمل نمایند و مقالات خود را بنویسند. با نصب افزونه Classic Editor هم ویرایشگر کلاسیک داریم و هم ویرایشگر گوتنبرگ. هر زمان که بخواهید می‌توانید از هر کدام از آن‌ها استفاده نمایید.حال در این مقاله تلاش دیتادیزاین براین است که ویرایشگر گوتنبرگ و ویرایشگر کلاسیک در وردپرس را معرفی کرده و نحوه حذف ادیتور گوتنبرگ و نحوه تغییر ویرایشگر گوتنبرگ به کلاسیک را به شما آموزش دهیم.

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + شش =