آموزش ساخت بسته نصبی وردپرس

آموزش ساخت بسته نصبی وردپرس

بسته نصبی وردپرس یا بسته راه انداز سریع و بسته نصب آسان وردپرس روشی است که شما می توانید به در جابجا کردن یک سایت به محل جدید با نگه داشتن کلیه ی تنظیمات و محتوای سایت، یا انتقال یک سایت از یک دامنه به دامنه ی دیگر، انتقال وبسایت راه اندازی شده در محیط لوکال به هاست محل میزبانی و موارد مشابه انجام دهید. ما در این مقاله قصد داریم بگوییم بسته نصبی وردپرس چیست و دانلود قالب وردپرس با بسته نصبی و همچنین آموزش ساخت بسته نصبی در وردپرس با افزونه Duplicator را به شما آموزش دهیم.

بسته نصبی وردپرس چیست ؟

بسته نصبی وردپرس یک پرونده فشرده شدۀ zip است که شامل تمامی افزونه ها، قالب ها، محتویات پایگاه داده، به علاوۀ پرونده های خودِ وردپرس است و به همراه فایل php با نام installer تشکیل شده است. که می‌توانید آن را روی هاست خود بارگذاری کرده و با چند کلیک، وردپرس را به همراه قالب و افزونه‌هایی که همراه آن است، اجرا کنید. هنگام خرید قالب‌های حرفه‌ای وردپرس، معمولا این فایل همراه قالب ارائه می‌شود که شما بدون اینکه نیاز داشته باشید وردپرس را نصب کنید، سپس قالب را نصب و فعال کنید و در نهایت افزونه‌های مربوطه را فعال نمایید، با یک کلیک همه این اعمال اتفاق می‌افتد و سایت شما دقیقا شبیه سایت دموی قالب خواهد شد. به اینصورت می‌توانید نصب آسان قالب وردپرس را امکان‌پذیر سازید؛ شاید تنها در ۳۰ ثانیه.

ساخت بسته نصبی وردپرس با افزونه Duplicator

افزونه duplicator  یکی از افزونه های ارائه شده برای دانلود بسته نصبی وردپرس است. در این آموزش برای ایجاد بسته راه اندازی آسان، از امکانات افزونه Duplicator بهره خواهیم گرفت. بنابراین برای شروع ابتدا لازم است که این افزونه را در سایت خود نصب و فعال کنید.

کاربردهای افزونه Duplicator

  • انتقال سایت از لوکال هاست (کامپیوتر شخصی) به هاست
  • انتقال سایت موجود در هاست به لوکال
  • انتقال سایت از هاستی به هاست دیگر
  • گرفتن بکاپ دستی از کل سایت شامل تنظیمات، اطلاعات، فایل ها و غیره
  • ساخت بسته های نصبی برای راه اندازی سریع قالب وردپرس مانند دمو و پیش نمایش
  • و موارد دیگر

آموزش ساخت بسته نصبی وردپرس با افزونه Duplicator:

ابتدا طبق آموزش نصب افزونه های وردپرس، پلاگین Duplicator را دانلود، نصب و فعال نمایید.

برای شروع کار و فعالیت با این افزونه خود طبیعتا بایستی مانند هر افزونه ی دیگر آن را از مخزن وردپرس نصب نمایید با سایت‌ دیگری نصب نمایید.

با نصب و فعال‌سازی افزونه در پیشخوان وب سایت وردپرسی شما بخش جدیدی با عنوان Duplicator به وجود خواهد آمد که مربوط به تنظیمات و پیکربندی این افزونه است.

گام اول :

اولین زیر منویی که پس از کلیک بر روی Duplicator در پیشخوان وردپرس با آن روبرو می شوید زیر منوی Packages خواهد بود. با کلیک بر روی این گزینه با صفحه‌ای همچون تصویر پایین مواجه خواهید شد.

برای شروع کار که فایل را دانلود کنیم یک بسته بسازیم . به همین دلیل در این قسمت روی Creat New کلیک کنید تا مرحله ساخت بسته نصبی جدید شروع شود.

گام دوم :

در این قسمت ۳ بخش مشاهده می کنید که با کلیک روی هر بخش تنظیمات و اطلاعات مرتبط با آن را می توانید مشاهده کنید.

  • اول باید در قسمت name یا نام مورد دل‌خواه خود را قرار دهید.
  • در قسمت بعدی که میبینید storage که مربوط به محل ذخیره‌سازی فایل مرتبط است، برخورد می‌کنید که چنانچه از نسخه رایگان افزونه استفاده می‌کنید، نمی‌توانید آن را تغییر دهید. به صورت پیش فرض این افزونه فایل نصبی را در پوشه‌ای که خود با عنوان wp-snapshots می‌سازد، ذخیره می‌نماید.
  • از طریق archive نیز می‌توانید تعیین نمایید چه فایل‌هایی در بسته نصبی قرار گیرد. همچنین از این بخش می‌توانید تعیین نمایید که آیا اطلاعات دیتابیس نیز در فایل نصبی ذخیره شود یا خیر.

همچنین با فعال نمودن گزینه Enable Table Filters در بخش دیتابیس افزونه Duplicator می‌توانید بگویید به جای بکاپ‌گیری و ذخیره سازی اطلاعات تمام دیتابیس‌ها، تنها از دیتابیس مورد نظر خروجی تهیه شود.

  • گزینه بعدی نیز گزینه installer است که مربوط به پیکربندی امنیت بسته نصبی است. با کمک قسمت security می‌توانید رمزی را تعیین نمایید تا پس از ثبت رمز فایل نصبی اجرا شود. در دیگر قسمت این بخش یعنی prefills اطلاعات لازم دیتابیس را ثبت نمایید.

پس از پیکربندی مواردی که گفته شد  بر روی next یا همان بعدی را کلیک نمایید تا مرحله بعد نیز آغاز شود.

گام سوم:

در  این مرحله از آموزش ساخت بسته نصبی وردپرس اطلاعات، محتوا و فایل‌های وب سایت توسط افزونه Duplicator شروع به اسکن شدن می‌کند. پس از اتمام اسکن اطلاعات مربوطه، با صفحه جدیدی همچون تصویر زیر روبرو می‌شوید.

اگر در این صفحه با نشانه good روبرو شدید بدانید که اسکن فایل ها و اطلاعات و محتوا به صورت کامل و صحیح انجام شده است اما اگر با نشانه ای جز good روبرو شدید مطمئن باشید که اسکن برخی فایل‌ها به طور درست انجام نشده است و با مشکل روبرو شده است. توجه داشته باشید اگر با عبارت good مواجه نشدید، قطعا در ادامه راه با مشکل روبرو می شوید.

پس از انجام اسکن  نیز از ایجاد فایل نصبی نیز تمام شد و تنها لازم است برای ایجاد فایل بسته نصبی بر روی build کلیک نمایید.

گام چهارم :

قبل از شروع گام چهارم، اول از همه فایل نصبی وب سایت وردپرسی به صورت پیوسته و در چند دقیقه بعد به طور کامل ساخته می‌شود. پس از اتمام فرایند ساخت فایل نصبی مورد نظر با صفحه‌ای همچون تصویر زیر رو به رو می‌شوید.
پس از مواجه شدن با تصویر  در پیشخوان وردپرس بر روی installer و سپس بر روی archive کلیک نمایید. پس از اتمام دانلود دو فایل، آن دو را در یک فایل zip قرار دهید. بعد از این کار، دیگر می‌توانید از طریق اپلود دو فایل در هاست و پس از طی نمودن مراحل نصب فایل نصبی، وب سایت خود را تمام و کمال به هاست و مکانی دیگر انتقال دهید.فرآیند ساخت بسته نصبی وقتی تکمیل می شوید.

نکته : برای دانلود بسته نصبی روی One-Click Download کلیک کنید تا فایل installer.php و یک فایل .zip بسته نصبی خود را دانلود کنید. این گزینه هر دو را بصورت یکجا دانلود و به شما تحویل می دهد. و نیاز به زیپ کردن دوباره دو فایل نیست.

 

 

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 7 =