لوگوی دیتادیزاین

Menu

موقعیت شما در سایت

Yendif Video Share - Search
HikaShop categories search plugin
HikaShop products search plugin
Search - SP Page Builder
Search - TLP Team Pro
Search - K2
Search - joominasearch
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
Search - RSTickets! Pro Knowledgebase
جستجو - برچسب ها

در دنیای کسب و کار اینترنتی رقابت کنیم و پیروز شویم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در این مقاله راهکارهای علمی، عملی، تست و تجربه شده ای رو در اختیار شما عزیزان قرار می‌دم تا بوسیله این راهکارها به راحتی بتونین در یک فضای رقابتی سالم در دنیای کسب و کار های اینترنتی رقابت کنین و از رقبای خودتون پیشی بگیرین و از رقابت لذت ببرین.

هر نقطه ضعف و کمبود در رقیب، می‌تونه یک نقطه قوت و ایده خوب برای شما باشه

آیا در حوزه کاری شما سوال و نیازی وجود داره که تاکنون پاسخ و راهکاری براش ارائه نشده باشه؟ آیا رقبای شما پشتیبانی خوبی ارائه نمی‌کنن و شما می‌تونین پشتیبانی بهتری ارائه کنین؟ آیا محصولات کمی دارن و می‌تونین محصولات بیشتری ارائه کنین؟ آیا می‌تونین محصولات کمتر ولی با کیفیت‌تر و خلاقانه‌تر ارائه کنین؟

با همین سوالات کلیدی و به ظاهر ساده، به راحتی می‌تونین ایده‌هایی رو استخراج کنین و کاری انجام بدین که رقبای شما انجام نمیدن یا اینکه از اونها بهتر انجام بدین و به این ترتیب مشتریان زیادی رو جذب کنین و راهکارها و محصولات و خدمات‌تون رو به اونها بفروشین.

یافتن ضعف‌ها و کمبودهای رقبا یکی از ساده‌ترین و موثرترین کارهاست و به راحتی می‌شه به اونها پی برد.

با آمادگی بیشتر نسبت به رقبای خود وارد شوید

قطعا سرمایه و دانش و تجربه عوامل تاثیرگذاری هستن و به هیچ وجه نمی‌شه ارزش و اهمیت هیچ‌کدام از اونها رو انکار کرد.

نقشه برای راه

به هر حال اگر شما اطلاعات بهتر و بیشتری از رقبای خودتون داشته باشین یا تجربه بیشتری داشته باشین یا اینکه سرمایه مالی بیشتری برای تبلیغات، تیم سازی، برندینگ و … این هم می‌تونه یک یا چند برگ برنده برای کسب و کار اینترنتی شما باشه و باعث می‌شه تا با سرعت بیشتری نسبت به رقبای خودتون حرکت کنین.

کوچک‌ و ساده‌تر باشید؛ اما متفاوت، خلاق و با انگیزه‌تر

اگر سرمایه زیادی ندارین و یا اینکه تجربه و دانش زیادی ندارین، باز هم جای نگرانی نیست. کسب و کار اینترنتی شما می‌تونه کوچکتر باشه، خدمات محدودتری ارائه کنه. فقط کافیه با دیگران صادق باشین، نیاز نیست خودتون رو یک گروه یا تیم عظیم نشون بدین! هر چیزی که هستین و دارین رو ارائه کنین. مردم عاشق همین صداقت و کوچک و ساده بودن شما می‌شن و به این روش می‌تونین دل و ذهن خیلی از افراد رو تسخیر کنین. اما «فقط» یک مورد هست که اگر از اون یک مورد چشم پوشی کنین، تمام تلاش‌های شما به هدر می‌ره و اون مورد اینه که:

متفاوت و خلاق باشین. به عنوان مثال اگر می‌خواین وارد حوزه خرده فروشی آنلاین بشین، رقبایی مانند دیجی کالا، بامیلو و … خواهید داشت که با نیروی انسانی زیاد و سرمایه‌ و گردش مالی عظیم و چند صد میلیونی تا میلیاردی مدیریت می‌شن و نسبتا به بلوغ رسیدن. تنها کاری که لازم هست انجام بدین اینه که به هیچ وجه (به هیچ وجه) هیچ یک از عناصر کسب و کار اینترنتی خودتون رو شبیه به چنین برند و کسب و کار اینترنتی بزرگی نکنین. مثلا به هیچ وجه نباید ظاهر سایت‌تون مانند ظاهر سایت دیجی کالا باشه، نام سایت‌تون مانند اون باشه و …

چون اگر شبیه دیگران کار کنین این پیام رو به دیگران صادر می‌کنه که ما خوب نیستیم و اونها خوب هستن و به خاطر همین تلاش می‌کنیم تا شبیه اونها باشیم! و وقتی ظاهر و نام شبیه یک برند بزرگ می‌شه، خواسته یا ناخواسته هر کسی که با برند شما روبرو می‌شه، اون رو با برندهای بزرگتر و قدیمی‌تر مقایسه می‌کنه. در واقع این خود شما هستین که این آتش رو روشن کردین و خود شما باعث شکست و عدم موفقیت کسب و کار اینترنتی خودتون می‌شین.

اگر این کار رو انجام بدین تمام تلاش‌های شما بی نتیجه می‌مونه. حتی اگر یک قالب پیشفرض و ساده و رایگان برای سایت خودتون انتخاب و تنظیم کنین، خیلی بهتر از اینه که یک قالب حرفه ای و با امکانات زیاد اما شبیه به قالب یک سایت بزرگ دیگر برای اون قرار بدین. باز هم می‌گم درباره تمام عناصر کسب و کار مهم هست، نام، ظاهر و …

به یاد داشته باشین که احتمالا هیچ بزرگی همیشه بزرگ نمی‌مونه، یا با گذشت زمان بزرگان دیگری پیدا می‌شن. پس شما می‌تونین کسب و کار اینترنتی بزرگتر و بهتر هم ایجاد کنین و هیچ چیزی غیرممکن نیست. اما باید خلاق بود.

سعی کنین از رقبای بزرگ یاد بگیرین و از روش‌های اصولی و کارهای خوب اونها مانند پشتیبانی، گارانتی، تبلیغات، تولید محتوا و … الهام بگیرین نه اینکه کسب و کار اینترنتی خودتون رو فقط شبیه کسب و کار اینترنتی دیگران بکنین.

صبور باشید و زیاد خود را با رقیبان‌تان مقایسه نکنید

صبرو باشین. بله صبور باشین و عجله نکنین، کم کم مردم شما رو خواهند شناخت و مشتریان مخصوص به خودتون رو پیدا می‌کنین و جایگاه پیدا می‌کنین، نیاز نیست که عجله کنین و مدام خودتون رو با رقبا مقایسه بکنین.

آرامش و صبر در کار

شاید قبل از شروع کار بد نباشه که رقبا رو هم بررسی کنین، اما پس از شروع کار اصلا به رقبا نگاهی نکنین و اونها رو بررسی نکنین. کاری که خودم همیشه انجام می‌دم به جای تمرکز بر رقبا، فقط بر روی کار خودم متمرکز هستم. ضمن اینکه حقیقتا اکثرا فکر می‌کنم رقیب جدی ای ندارم و اصلا هیچ کَسی هم توانایی رقابت با من رو نداره! من کارم کاملا متفاوت از کار سایرین هست و سبک و بازار مخصوص به خودم رو دارم. شما می‌تونین بازارهای جدیدی به وجود بیارین، شما می‌تونین استانداردهای جدیدی رو ایجاد کنین و در بازارهای جدید مشتریان جدید و مخصوص به خودتون رو داشته باشین. شما می‌تونین حتی فقط با خودتون در رقابت باشین نه با هیچ شخص و کسب و کار دیگر.

خواندن 352 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.