افزایش سرعت در سایتهای جوملا

سرعت سایت جوملا

سرعت بارگذاری یکی از مهم‌ترین عوامل در موفقیت یک وب سایت محسوب می‌شود.

البته به این نکته باید اشاره کرد که به طور پیش فرض سایت‌های جوملایی در نوع خود سایت‌های سریعتری نسبت به سایر سیستم‌های مدیریت محتوا می‌باشند اما شما می‌توانید با پند تنظیم ساده و فقط ۱۰ دقیقه وقت گذاشتن، سرعت سایت‌های جوملایی خود را بهبود بخشید بدین منظور آیتم‌های ضروری جهت بهینه سازی سرعت سایت‌ها در جوملاx.3 را که باید به آنها توجه کنید در ادامه بیان می‌کنیم.

لیست کارهایی که باعث افزایش سرعت سایت‌های جوملا می‌شوند عبارتند از:‌

بروزرسانی نسخه ی جوملا و افزونه ها

بروزرسانی به آخرین نسخه جوملا یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای افزایش سرعت سایت جوملایی میباشد به این دلیل که نسخه های جدید شامل کدهای بهینه سازی شده تری نسبت به نسخه‌های قبلی است.

نکته بعدی استفاده از افزونه‌های بروز در وب سایت است همواره سعی کنید از اگر افزونه‌ای جداگانه برروی وب سایت خود نصب کردید یا از یک قالب استفاده می‌کنید که مربوط به یک شرکت ارایه دهنده خدمات جوملا است آنرا از سایت ارایه دهنده آن افزونه بروزرسانی کنید.

فعالسازی قابلیت ذخیره ساز در جوملا

اگر قابلیت ذخیره ساز فعال نباشد هر بار که کاربر هر یک از صفحات وب سایت شما را مرور می‌کند تمامی محتوا از پایگاه داده‌ها فراخوانی شده و تمامی ماژول‌ها و پلاگین‌ها و کامپوننت‌ها و اجزای قالب مربوط به آن صفحه فراخوانی می‌شوند و این فرآیند هر دفعه برای هریک از صفحات تکرار می‌شود در صورتی که اگر قابلیت Cache را فعال کرده باشید این اتفاقات فقط یکبار رخ می‌دهد نه برای هر دفعه که سایت باز فراخوانی می‌شود در ضمن کلیه اطلاعات مورد نیاز در یک حافظه داخلی ذخیره می‌گردد و این عمل باعث فراخوانی سریعتر سایت می‌گردد به نحوی که تفاوت آن با زمان غیرفعال بودن کش کاملا محسوس است.

به منظور فعال سازی قابلیت ذخیره ساز جوملا باید از منوی تنظیمات گزینه تنظیمات کلی را انتخاب کنید.

سپس باید برروی تب سیستم کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به ذخیره ساز قابل مشاهده باشد.

در گوشه صفحه شما می‌توانید تنظیمات مربوط به ذخیره ساز را پیدا کنید. از طریق منوی بازشو می‌توانید گزینه روشن یا خاموش بودن ذخیره ساز را تنظیم کنید البته گزینه‌های دیگری وجود دارد که در برخی موارد می‌تواند مفید باشد اما به منظور افزایش سرعت ما گزینه روشن را توصیه می‌کنیم.

سپس کافیست شما تنظیمات ذخیره ساز را برروی روشن ذخیره سازی سنتی تنظیم کرده، سپس برروی دکمه ذخیره کلیک کنید.

بعد از انجام این تنظیمات شما باید یک کار دیگر انجام دهید تا تنظیمات ذخیره ساز جوملا را واقعا فعال کرده باشید. بدین منظور باید از مدیریت پلاگین‌ها گزینه سیستم – ذخیره ساز را فعال کنید. بدین منظور باید از منوی افزونه ها گزینه مدیریت افزونه ها را انتخاب کنید.

در این صفحه شما لیست تمامی پلاگین‌های نصب شده در جوملا را می‌توانید مشاهده کنید. راحت‌ترین روش برای پیدا کردن پلاگینی که به دنبال آن هستیم استفاده از جستجو است با استفاده از دکمه جستجو می‌توانید این کار را انجام دهید.

بدین منظور عبارت ذخیره ساز را جستجو کنید سپس پلاگین سیستم – ذخیره ساز را خواهید دید تنها کاری که باید انجام دهید اینست که آنرا فعال کنید.

به منظور فعال سازی پلاگین کافیست بروی دکمه ضربدر قرمز رنگ کلیک کنید هرگاه پیغام مبنی بر فعال شدن این پلاگین یا تیک سبز رنگ را مشاهده کردید یعنی آن پلاگین فعال شدید.

فعالسازی قابلیت Compression در جوملا

آیتم دیگری که به خوبی می‌تواند سرعت وب سایت شما را ارتقا بخشد تنظیمات مربوط به فشرده ساز است اگر شما تنظیمات مربوط به فشرده ساز را فعال کنید داده‌های مربوط به صفحات وب سایت شما که توسط کاربر مرور می‌شود به صورت فشرده انتقال پیدا می‌کند و باعث می‌شود سرعت فراخوانی سایت شما بالاتر برود. به منظور فعالسازی این تنظیمات باید از منوی سیستم گزینه تنظیمات کلی را انتخاب کنید.

سپس از صفحه ای باز می‌شود برروی دکمه سرور کلیک کنید تا بتوانید تنظیمات مربوط به فشرده ساز را مشاهده کنید.

از تب سرور تنظیمات مربوط به فشرده سازی GZip قابل مشاهده است. شما باید آنرا بر روی بلی تنظیم کرده و سپس بر روی دکمه ذخیره کلیک نمایید.

0

مدیر کل

کارشناس ارشد IT . محقق و مدرس سئو ، دیجیتال مارکتینگ ، توسعه دهنده جوملا ، علاقه مند به آموزش در حوزه راه اندازی کسب و کار اینترنتی . در حال حاضر مدیر وب سایت دیتادیزاین هستم.


در شبکه های اجتماعی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

شما میتوانید برای وارد کردن لینک و کدهایHTML از تگ های زیر استفاده کنید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>