۲۵ بهمن ۱۳۹۷

دی ان اس (DNS) چیست ؟

دی ان اس (DNS) چیست

کلمه DNS ، مخفف Domain Name System یا (سیستم نام دامنه) است. سیستم نام دامنه (DNS) یک سیستم پایگاه داده است که نام کامل دامنه یک کامپیوتر را به یک آدرس IP ترجمه میکند.

کامپیوترهای موجود در یک شبکه برای اتصال به یکدیگر از آدرسهای IP استفاده می کنند، ولی به یاد داشتن آدرس های IP کامپیوترهای یک شبکه برای افرادی که قصد اتصال به آنان را دارند بسیار دشوار است.

مثلا به خاطر سپردن نام دامنه DataDesign.ir بسیار ساده تر از به خاطر سپردن آدرس IP نظیر آن (٢۰۵.١٧۵.١۶۵.۴۵) است. به همین علت اغلب ما برای اتصال به سایت ها، نام دامنه آن را وارد می کنیم.

لذا DNS به شما امکان می دهد تا به جای استفاده از آدرس های عددی IP برای اتصال به یک کامپیوتر خاص در شبکه ای دیگر (یا برای دسترسی به یک سرویس راه دور)، با به کارگیری نام دامنه ای که به خاطر آوردن آن برای شما راحت تر است به آن کامپیوتر متصل شده یا از آن سرویس بهره بگیرید.

DNS یا دی ان اس در بحث وبسایت ها و دامنه های آن دقیقا نیم سرورهایی است که شرکت هاستینگ به شما میدهد که بتوانید دامنه تان را روی آن هاستینگ ست کنید بعضی از هاست ها بغیر از نیم سرورها شماره آی پی هم میدهند .

وقتی یک دامنه ثبت میکنیم تغییر نیم سرورها یا تغییر دی ان اس از اولین کارهایی است که انجام میدهیم تا دامنه ی ما بر روی هاست وب سایتمان ست شود و با تایپ آدرس وب سایت هاستینگ ما را بخواند و سایت لود شود

رضا سردشتی
کارشناس ارشد IT . محقق و مدرس سئو ، دیجیتال مارکتینگ ، توسعه دهنده جوملا ، علاقه مند به آموزش در حوزه راه اندازی کسب و کار اینترنتی . در حال حاضر مدیر وب سایت دیتادیزاین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 14 =