مود برد چیست | کاربردهای مود برد mood board در طراحی

یکی از مهارت های مهم در طراحی، ساخت یک مودبرد است. از کاربردهای مود برد این است که به شما کمک میکند تا سریع ترو دقیقتر به هدف خود که همان تبدیل ایده خام به ایده کامل است برسید. در جواب مودبرد چیست میتوان به مجموعه ای از تصاویر در قالب یک تخته یا آلبوم برای تبدیل ایده خام به ایده کامل گفت که طی زمان های مختلف در موقعیت های متفاوت گرفته شده است و ما را به هدف نهایی نزدیک میکند. تا انتهای مقاله با معرفی مودبرد و کاربردهای آن و نرم افزارهای کاربردی برای ساخت مودبرد با دیتادیزاین همراه باشید.

به عنوان مثال شما یک ایده‌ی اولیه دارید. مثلاً ساخت یک فیلم کوتاه. ایده‌تان هنوز خام است و احتیاج دارید چیزهایی به آن اضافه کنید. یک روز که در خیابان قدم می‌زنید روی دیوار اعلامیه‌ای می‌بینید و با خود می‌گویید “این همان است که به درد فُلان‌جای ایده‌ام می‌خورد” از آن عکس می‌گیرید و پیش خودتان نگه می‌دارید. چند روز بعد وقتی توی خانه نشسته‌اید صدای باز شدن درب اتاق را می‌شنوید و با خود فکر می‌کنید که این صدا می‌تواند روی تیتراژ اول فیلم‌تان بیاید.
موبایل را برمی‌دارید و آن صدا را ضبط می‌کنید. اگر این روحیه را داشته باشید که هرچیزی که به پروژه‌تان مربوط است را ثبت و ضبط کنید تا روزی در طراحی پروژه‌تان به کارتان بیاید حتماً به راحتی مودبُردتان را طراحی می‌کنید پس مودبُرد تخته‌ای‌ست برای جمع‌آوری تمام دیتاهایی که می‌تواند برای پروژه‌تان الهام‌بخش باشد. این تخته می‌تواند واقعاً یک تخته روی دیوار اتاق‌تان باشد یا یک اپلیکیشن روی موبایل یا تبلت‌تان. اگر هنوز به جواب مودبرد چیست نرسیدید به مثال زیر دقت کنید.
یا یک مثال ساده و ملموس تر همان فیلم های پلیسی است. قطعا دیده اید برای بدست آوردن سرنخ و کل ماجرا تعداد عکس هایی را بر روی برد نصب میکنند تا درک بهتری از حوادث به وجود آمده داشته باشند و زودتر به راه حل برسند.

کاربرد مودبرد تنها در زمینه فیلم سازی نیست. چه در زمینه فیلم سازی، طراحی داخلی، طراحی سایت، نویسندگی، گرافیک، طراحی محصول و هرایده ای که به ذهنتان می رسد مودبرد راه حلی بسیار کاربردی برای سرعت در به ثمر رساندن ایده های شماست.

استفاده از مودبوردها (Mood Boards) در طراحی

بیشتر طراحان، وایرفریم و پروتوتایپ را از اجزای ضروری در طراحی می دانند. بدون پروتوتایپ شانس شما برای خلق یک طراحی خوب تقریبا صفر است. برای ساختن یک پروتوتایپ مناسب، طراحان باید مدتی فکر کنند. البته تکنیک ها و ابزارهای بسیاری وجود دارند که به آنها در یافتن ایده های خلاقانه کمک میکنند. مود بوردینگ یکی از این ابزارهاست که نقش تاثیر گذاری در این پروسه دارد.
مود بورد ابزاری است که به طراحان کمک میکند تا جهت درست را پیدا کرده و زیربنایی استوار خلق کنند، برای تجربه ی احساسی که قصد آفریدن آنرا دارند.
از مود بوردها برای نیازهای مختلف استفاده میشود. در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

برند بوک/ لوگو (کمک به پیدا کردن برند/ استایل آیکون)
طراحی رابط کاربری (کمک به پیدا کردن و تعریف قواعد ویژوال)
استراتژی محتوا
اینتراکشن و موشن(motion)

مود بوردها در انجام چه کارهایی به طراحان کمک میکنند؟

الهام بخشی

الهام بخشیدن به طراح یکی از اساسی ترین کاربردهای مودبرد به طراحان است. در واقع مودبوردها به طراحان کمک میکنند تا زیبایی را پیدا کرده و آنها را در کارهای خود پیاده کنند. به عنوان مثال طراحان آیکون، فرم ها و شکل های مختلف را جمع آوری کرده و از بین آنها شکلی که میخواهند آیکون ها داشته باشند را انتخاب میکنند. از مود بوردها برای الهام بخشیدن به سفارش دهندگان و مشتریان نیز استفاده میشود. آنها به مشتری کمک میکنند تا یک دریافت کلی از طراحی داشته باشند، درواقع آنها ابزاری فوق العاده برای جهت دادن به طراحی هستند.

بیان یک ایده

هنگامی که طراحان سعی دارند ایده ای را بیان کنند ،گاهی اوقات ارتباط کلامی برای بیان آن ایده می تواند برای آنها دشوار شود. به عبارت دیگر واژه ها برای بیان آن کافی نبوده و طراحان چاره ای جز نشان دادن آن ندارند.
در چنین شرایطی از کاربردهای مودبرد است که به طراحان کمک میکنند تا “چرایی” تصمیماتی که می گیرند را به همکاران و سرمایه گذاران توضیح و شرح دهند. بعنوان مثال هنگامیکه از شما پرسیده میشود “چرا ما به این فرم یا شکل خاص در رابط کاربری نیاز داریم؟” می توانید در پاسخ به آنها با نشان دادن یک مود بورد علت آنرا بطور شفاف توضیح دهید.
لازم به ذکر است که به هنگام استفاده از مود بوردها برای بیان یک ایده نباید صرفا به مفاهیم انتزاعی بسنده کنید بلکه باید از چیزهایی که مردم استفاده می کنند مثال بزنید. این مثال ها می توانند از صنایع مختلف باشند. تنها به این روش است که می توانید از مود بوردها بعنوان یک مدرک برای اثبات موفقیت آمیز بودن طراحی استفاده کنید.

نکات کار کردن با مود بردها

خلق و ساختن مورد بوردها می تواند دشوار باشد. خوشبختانه برای آسان تر شدن این پروسه چند نکته و حقه وجود دارند که به آنها اشاره می کنیم.

هدف گرفتن یک واکنش احساسی ناب

یک مود برد اطمینان حاصل می کند که طراح، مدیر و سهامداران شما، برند و دیدگاه تان را از همان ابتدای کار و پروژه درک می نمایند.
بنابراین به این بیاندیشید که هنگام ارائه ی یک مودبورد به سرمایه گذاران می خواهید چه احساسی به آنها منتقل کنید. قبل از انتخاب اولین تصویر/ تکسچر برای مودبورد خود سعی کنید به واکنش احساسی مدنظرتان بیاندیشید.
از همکاری و تعادل کلی مود بوردها با یکدیگر مطمئن شوید مود بردهایی که با یکدیگر همکاری کلی دارند در خلق یک تصویر بزرگ به طراحان کمک می کنند.

دیجیتالی یا فیزیکی

پروسه ساخت مود برد، نباید خیلی پیچیده باشد. چه شما بخواهید تصاویری را از اینترنت انتخاب کنید و یا آن ها را به صورت آنلاین جمع آوری کنید و یا از مود بردهای دیگر تقلید نمایید و یا در نهایت از کتاب ها، روزنامه ها و مجلات، تصاویری را ببرید فرقی ندارد، این امر بستگی به خود شما دارد.
اغلب طراحان برای خلق مود بوردها در اینترنت بدنبال ایده های آنلاین می گردند. شکی نیست که گوگل و نرم افزارهایی همچون پینترست می تواند تعداد زیادی عکس به شما ارائه دهد اما شما نباید خود را صرفا به رسانه های دیجیتال محدود کنید. شما می توانید از طبیعت الهام بگیرید. اگر به عکاسی علاقه دارید می توانید از رنگ های مورد علاقه خود از عکس هایی که گرفته اید درطراحی استفاده کنید.

دقت در جمع آوری عکس ها

جمع آوری انبوهی از تصاویر/تکسچرها در مودبودرها اشتباهی است که نباید مرتکب شوید. لزوما داشتن یک مجموعه بزرگ از تصاویر همیشه بهتر نیست. هرچه تعداد بیشتر باشد شانس درک کردن و فهمیدن اطلاعات کمتر میشود. چرا؟ زیرا هرچه تعداد بیشتر باشد توجه کاربران محدود تر شده و اطلاعات زیاد به آسانی آنها را کلافه میکند. حجم بالای اطلاعات موجب میشود تشخیص پیام دشوارتر شود. بهتر است از میان هزار تصویر جمع آوری شده تنها ده مورد از قوی ترین آنها را انتخاب کنید.

نکته: آماده کردن مود بوردها می تواند کاری طاقت فرسا باشد. احتمال دارد هزارن تصویر را بررسی کنید و در آخر نتوانید تصاویر خوب را از تصاویر بد جدا کنید. هنگامیکه مقدار اطلاعات زیاد باشد، احساس خستگی و گیجی طبیعی است. بنابراین در طول پروسه ی جمع آوری اطلاعات استراحت را فراموش نکنید. پس از جمع آوری تصاویرتان، باید آن ها را روی مقوا یا برد بچسبانید یا در نرم افزارهای آنلاین یا آفلاین ساخت مودبرد درج کنید. به خاطر داشته باشید که باید اصول زیبایی شناسی مثل ترکیب بندی، تعادل، هماهنگی، سبک و سنگینی و …. در ترکیب بندی مود بورد رعایت شود. یعنی مود بورد باید از نظر بصری زیبا باشد. برای کارتان سلیقه به خرج دهید. وقت بگذارید و با حوصله کار کنید.

انتخاب فرمت صحیح

با توجه به نوع پروژه می توانید مود بوردهای آنلاین یا آفلاین تولید کنید. انتخاب یکی از این دو فرمت بستگی به رویکرد و شیوه ی کار شما دارد.
درصورتیکه که اعضای تیم در یک مکان مشترک کار کرده و امکان ملاقات حضوری آنها با سرمایه گذاران وجود دارد فرمت آفلاین بهتر است. مزیت فرمت آفلاین این است که شما فرصت دارید ایده ها و مقصود خود را شخصا توضیح داده و به پرسش های مشتری پاسخ دهید.
فرمت آنلاین تنها درصورتی ممکن است که تیم دور از دسترس بوده و اعضای تیم هرکدام در مکان های مختلف به کار مشغول هستند. در این شرایط زمان بیشتری نیاز است تا ایده ها و مود بورد برای تک تک اعضا شفاف سازی شود.

انتقال پیام اصلی

صرف نظر از فرمت انتخاب شده، انتخاب تصاویر بعنوان زیربنای طراحی نیز، اهمیت بسیاری دارد. یک حقه ی ساده برای جلب توجه، بازی با سایز تصاویر/تکسچرهاست. عکس ها و تکسچرهای بزرگتر توجه بیشتری جلب می کنند اما کوچکترها می توانند متمم بزرگترها باشند.
با استفاده از این رویکرد می توانید بازدیدکنندگان را به سوی جزییات مهم تر طراحی هدایت کرده و آنها نیز می توانند در یک نگاه تمام اطلاعات مورد نیاز را بدست آورند. در واقع کلمات کلیدی خود را که در قالب عکس چیده شده اند را مشخص کنید.

ابزارهای دیجیتال برای خلق مود بوردها

نکته ی جالب توجه درمورد مود بوردینگ این است که به ابزار خاصی نیاز ندارید. تمام آنچه نیاز دارید یک تخته سیاه در محل کارتان است. اما استفاده از ابزارهای دیجیتال برای آسانتر شدن کار نیز بلامانع است.

ساخت مودبرد با استفاده از pinterest

داشتن حساب کاربری در پینترست برای تمام طراحان الزامیست. این ابزار به شما امکان میدهد تا با استفاده از منابع در سراسر وب مود بورد بسازید. بعلاوه می توانید به یک مجموعه ی غنی از مود بوردها دسترسی داشته باشید. دسترسی به تمام این اطلاعات فرصتی عالی برای الهام گرفتن برای تمام طراحان است.

ساخت مودبرد با استفاده از Canva

ابزاری بینظر برای خلق مود بوردهای آنلاین. این ابزار با ویراستار drag and drop به شما امکان میدهد تنها در چند دقیقه مود بوردهایی شگفت انگیز بسازید. از فیچرهای دیگر این این ابزار داشتن یک کتابخانه از تصاویر است. با این فیچر دیگر نیازی به جستجو در وب برای پیدا کردن عکس ندارید بنابراین در زمان شما صرفه جویی میشود.

ساخت مودبرد با استفاده از Evernote

اگرچه بسیاری از کاربران از این ابزار بمنظور نت برداری استفاده می کنند اما ویژگی دیگر آن امکان ساخت مود بوردها می باشد.

ساخت مودبرد با استفاده از Mural

اگر برای ساخت مود بورد نیاز به برنامه ریزی با تیم خود دارید این ابزار گزینه ای عالی برای شماست. این ابزار با ایجاد یک فضای دیجیتال اشتراک گذاری به شما اجازه می دهد تا با اعضای تیم همکاری کنید.

جمع بندی
پروسه ی ساخت مودبوردها نباید پروسه ای کسل کننده باشد بلکه باید پروسه ای سرگرم کننده باشد. هر فرد خلاقی به الهام گرفتن نیاز دارد. ساخت مود بوردها می تواند عادتی سودمند برای طراحان باشد. امیدواریم از مقاله مودبرد چیست لذت برده باشید و از کاربردهای مودبرد در طراحی استفاده کنید.

3.5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + هشت =