طراحی رابط کاربری چیست| معنی دقیق UI چیست | انواع رابط کاربری

طراحی رابط کاربری چیست؟ انواع رابط کاربری

در دنیای امروزی که تمام حرف خود را باید با محتوا و تولید محتوا زد چگونگی ارائه همین محتواها از اهمیت بالایی برخوردار است که چگونه بتوان نظر مخاطب را جلب کرد. برای پاسخ به این موضوع باید با مبحث رابط کاربری یا (ui (user Interface و طراحی رابط کاربری آشنا شوید.

رابط کاربری (UI) چیست؟

رابط کاربری یا user interface همان‌طور که از اسمش مشخص است، رابط میان کاربر با محصول یا سیستم است؛ ظاهر یا هر چیزی که کاربر در سایت شما می‌بیند و به‌وسیله آن با محصول دیجیتالی یا خدمات شما رابطه برقرار می‌کند؛ شامل تصاویر، رنگ‌ها سایزها، فاصله‌ها، هماهنگی که بین متن‌ها، نمودارها، دکمه‌ها، ماژول‌ها، جداول و ویدئوها همگی در حوزه طراحی رابط کاربری جای می‌گیرد.
در واقع طراحی UI روی تجربه بصری کاربر متمرکز است و مشخص می‌کند که یک کاربر چگونه از طریق یک رابط اپلیکیشن، بازی یا سایت شما ارتباط برقرار می‌کند.
برای آنکه یک محصول یا سایت به دل مخاطب بنشیند علاوه بر اینکه باید کار با آن راحت باشد، باید طراحی زیبایی هم داشته باشد. طراحی رابط کاربری مناسب برای کاربر زمانی اتفاق می افتد که کاربر به راحتی با پلتفرم ارتباط برقرار کند و بتواند منابع و موارد موردنیاز خود را در ظاهری ساده وکاربرپسند پیدا کند.
طراحی رابط کاربری درحقیقت پیشنمایشی از محصول، قبل از پیاده سازی است که میتوان بااستفاده از آن بر روی نحوه پیاده سازی و نحوه عملکردی که کاربر با محصول دارد را مورد ارزیابی و تست قرار داد.

طراحی رابط کاربری چگونه است؟

طراحان رابط کاربری تصمیم می‌گیرند که المان هایی که قرار است در محصول نهایی قرار بگیرد به چه دیزاین و نمایشی باید قرار بگیرد که کاربر را دچار سردرگمی نکند و همچنین بتواند کاربر را به سمت هدف اصلی همراهی کند و در نهایت نظر مثبت کاربر را جذب کند. در طراحی UI به رنگ‌ها، چیدمان فیلدها و نحوه نمایش پیام‌ها، سلسله مراتب بصری و در کل هر چیز که به ظاهر سایت یا اپلیکیشن مربوط است پرداخته می‌شود.
آشنایی با علم گرافیک به تنهایی برای یک طراح رابط کاربری کافی نیست بلکه او باید با تجربه کاربری (UX) ، تکنولوژی‌های طراحی وب و اصول برنامه‌نویسی آشنا باشد. رعایت تجربه کاربری اصلی است که باید طراح رابط کاربری نیز با آن آشنا باشد.علم Ui یک بخشی در درون علم بزرگ Ux است.

انواع رابط کاربری

انواع رابط کاربری

رابط کاربری سایت

اگر کسب‌وکار اینترنتی دارید و محصولات خود را از طریق سایت به فروش می‌رسانید باید توجه داشته باشید رابط کاربری سایت نقش بسیار مهمی در جذب مشتری و نگهداری آن ایفا می‌کند. طراحی و پیاده‌سازی حرفه‌ای UI در یک سایت باعث می‌شود کاربران راحت‌تر با آن تعامل برقرار کنند و رضایت بیشتری داشته باشند و بیشتر به آن سایت سر بزنند و حتی خرید کنند.

رابط کاربری اپلیکیشن

رابط کاربری اپلیکیشن ها و نرم افزارهای موبایل یکی دیگر از محصول دست طراحان رابط کاربری است که از لحاظ اصول تا حدی با طراحی رابط کاربری سایت شباهت هایی دارند اما با نگاهی دقیق تر، طراحی رابط کاربری اپلیکیشن ها به دلیل اندازه دیوایس و دستگاه های مختلف موبایل مواردی که باید در طراحی رابط کاربری آن نیز توجه داشت متفاوت بوده، به طوری رفتار کاربران به هنگام مواجهه با یک سایت و اپلیکیشن نیز با همدیگر تفاوت دارد. مهم ترین اصلی که باید در طراحی رابط کاربری اپ ها داشت دسترسی راحت و سریع کاربر به بخش های موردنیاز خود است

رابط کاربری داشبورد

داشبوردها یک فضای مدیریتی در بستر وب هستند که هم میتواند در سمت کاربران محصول باشد و هم در سمت مدیران محصول. داشبوردها را میتوان بخشی از طراحی رابط کاربری سایت نیز دسته بندی کرد اما به جهت اهمیت بالای این بخش و اصول و مواردی که نسبت به موارد قبلی متمایز است، آن را در بخشی جداگانه قرار داده ایم. هنگام استفاده از یک سایت، کاربر یا مدیر نیاز به فضایی به فضای مدیریت دارد برای مثال مدیر سایت باید دارای بخشی جداگانه باشد که بتواند خریدهای کاربران از سایت، نموار خرید، اضافه کردن محصول به سایت، نظرات کاربران و مشتریان و … را مدیریت کند که این فضای را داشبورد میگویند که طراحی ظاهر آن نیز از محصولات دیگر طراحان رابط کاربری است.

عوامل مهم در طراحی رابط کاربری

برای بهبود رابط کاربری مهم این است به خواسته‌ها و نیازهای کاربران پی ببریم زیرا کاربران در بحث UI در درجه اول اهمیت قرار دارند. بنابراین باید توجه به طرح ظاهری و الگوی گرافیکی، سرعت و کارآیی، دسترسی آسان به بخش‌های دیگر سیستم و توجه به نیازهای کاربران در اولویت قرار بگیرد.
طراحی ظاهر و نحوه ارائه یک محصول در سایت و… وظیفه اصلی طراحان UI است. در طراحی رابط کاربری آسان و کاربرپسند باید به نکات مهمی توجه کرد. با هم این نکات را مرور می‌کنیم.

انتظارات را مشخص کنید

با تعامل کاربر با سایت یا یک برنامه اتفاقی رخ می‌دهد؛ هزینه سبد خرید پرداخت می‌شود، نظری ثبت می‌شود یا چیزی حذف می‌شود. بنابراین رابط کاربری باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که کاربر قبل از کلیک روی دکمه دقیقا بداند که قرار است پس از کلیک چه اتفاقی رخ دهد. این موارد را در برنامه نویسی رویداد یا event نیز میگویند. در رابط کاربری حالت های تعاملی میتواند رفتار مناسبی را برای کاربر ایجاد کند البته زمانیکه جای مناسب از آن استفاده شود.

استفاده از تایپوگرافیک در طراحی رابط کاربری

از تایپوگرافی مناسب استفاده کنید

انتخاب فونت مناسب در طراحی رابط کاربری بسیار اهمیت دارد زیرا علاوه بر بهتر خوانده شدن مطالب توسط کاربر ظاهر زیبایی به سایت شما می‌بخشد. در تایپوگرافی قلمی را انتخاب کنید که در تمام مرورگرها پشتیبانی شود. اندازه فونت را طوری انتخاب کنید که در گوشی همراه و تبلت نیز خوانا باشد. مطالبی که دارای اهمیت بیشتر هستند را با فونت بزرگ‌تر قرار دهید تا نظر کاربران را به خود جلب کند. در اصول تایپوگرافی در یک سایت باید سلسله مرتب بصری را بر اساس میزان اهمیت متن ها به درستی تنظیم و دیزاین کنیم تا بتوانیم در نگاه کاربر اهمیت بخش های مختلف محتوای متنی را رتبه بندی کنیم همانطور که در کتاب ها عناوین اصلی در اندازه ای بزرگتر، عناوین داخلی کوچکتر و متن اصلی با اندازه ای متفاوت تر بیان میشود. علاوه بر نوع فونت و اندازه فونت خیلی معیارهای دیگری نیز وجود دارد که باید در بحث تایپوگرافی آنها را رعایت کرد.

استفاده از آیکون در طراحی رابط کاربری

استفاده از آیکون ها

در طراحی رابط کاربری سایت یا اپلیکیشن ها که عموماً با مجموعه ای از محتوا و تصاویر همراه است عموماً از نگاه کاربران، تصاویر جذابیت بالایی دارد. آیکون ها و نشانه ها نیز جزو تصاویری هستند که در اندازه های کوچکتر و شکل و شمایلی ساده و مینیمال میتواند مفهوم را برای کاربر مشخص کند. در استفاده از آیکون ها نیز باید توجه ویژه ای داشت که مقدار استفاده از آیکون ها به حد معمول باشد و برای هر موضوعی لازم نیست از آیکون استفاده شود. هدف از آیکون ها بیان مفهوم در قالب فضایی ساده است اما باید به این مورد هم توجه کرد که آیکون ها باید به راحتی برای کاربر قابل فهم باشد در غیر این صورت بهتر است که اصلاً استفاده نشود.

مهارت های لازم برای طراحی UI

با توجه به مواردی که گفته شد، حتما متوجه شده‌اید که طراح UI به مهارت‌های مختلفی نیاز دارد. شناخت اصول طراحی گرافیک، روانشناسی رنگ ها، اصول تایپوگرافی و … از منابع اولیه و اصلی برای شناخت طراحی رابط کاربری است که بعد از این موارد آشنایی با نرم افزارهای طراحی رابط کاربری شما را برای فعالیت در این حوزه آماده میکند.
البته پیش از شروع به طراحی رابط کاربری مراحلی نیز وجود دارد که با وایر فریم یا ابزارهای طراحی اولیه است. می‌توانید از یک کاغذ سفید به عنوان وایر فریم استفاده کنید و طرح مورد نظرتان را روی آن پیاده کنید تا قالب بندی پروژه را به صورت مشخص داشته باشید و درنهایت بر روی دیزاین هر بخش کارتان را ادامه دهید. در تیم های گسترده و بزرگ وظیفه طراحی وایرفریم پروژه عموماً بر عهده تیم طراحی تجربه کاربری است.
مفهوم رابط کاربری را با هم بررسی کردیم و متوجه شدیم منظور از طراحی UI چیست . هدف اصلی طراحی رابط کاربری، قابلیت استفاده آسان است. طراح رابط کاربری تصمیم می‌گیرد هر المان و عنصری از سایت یا نرم‌افزار چگونه باشد و کجا قرار بگیرد. او خود را به جای کاربران می‌گذارد. هدف‌ها و نیازهای آن‌ها را در نظر می‌گیرد و در نهایت محصول را به گونه‌ای طراحی می‌کند که این نیازها و اهداف به ساده‌ترین شکل ممکن رفع شوند. رابط کاربری روی سئو نیز اثرگذار است. کاربری سایتی که ui خوبی داشته باشد ساده‌تر است و به همین دلیل، مردم علاقه بیشتری به آن نشان می‌دهند. هر چه تعداد کاربران سایت بالاتر رود، رتبه سایت نیز بهبود خواهد یافت. یک طراح موفق رابط کاربری باید مواردی که گفته شد را در نظر بگیرد و برای کسب نتیجه بهتر دارای ارتباط موثر با طراح تجربه کاربر، مالک و اعضای سایت مورد نظر باشد.

نمونه کار ui | نمونه طراحی رابط کاربری برای سایت انجام شده توسط دیتادیزاین

نمونه کار ui 1
نمونه کار ui 2
نمونه کار ui 3
نمونه کار ui 4
0

در شبکه های اجتماعی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

شما میتوانید برای وارد کردن لینک و کدهایHTML از تگ های زیر استفاده کنید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>