بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو چیست ؟ (جلسه اول)

بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو چیست ؟ (جلسه اول)

این موضوع که هر چه بیشتر در معرض دید موتورهای جستجو باشید بازدیدکنندگان بیشتری جذب میکنید امری کاملا بدیهی است.

موتورهای جستجو سعی میکنند محتویات موجود در اینترنت را پیدا و درک کنند و سپس نتایج معتبر و مرتبط را بر اساس عبارت جستجو شده به کاربر نمایش دهند.

تایج مرتبط :

برای مثال زمانیکه کاربری کلمه جوملا را جستجو میکند لیستی از مطالب مرتبط با مبحث جوملا به او نشان داده میشود.موتورهای جستجو تمامی صفحات وب را بررسی میکنند و مرتبط ترین صفحات را نسبت به موضوع جستجو شده نشان میدهند.

بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو چیست ؟ (جلسه اول)

موتورهای جستجو این صفحات را با استفاده از عوامل مختلفی ارزیابی میکنند که در زیر به چند مورد از آن ها اشاره شده است :

١- چگونگی نگارش محتوا

٢- نحوه پیاده سازی محتوا در کدها

٣- لینک های ارتباطی که از سایت های دیگر دریافت مینمایید.

همه ی این موارد در یک الگوریتم اولویت بندی شده بسیار بزرگ و پیچیده قرار میگیرد و در نهایت در کسری از ثانیه نتایج با توجه به ارتباطشان به موضوع جستجو شده رتبه بندی شده و به کاربر نمایش داده میشوند.

نتایج معتبر :

آیا وب سایت شما یک مکان معتبر در اینترنت است که موتورهای جستجو تصمیم بگیرند آن را به کاربران معرفی نمایند ؟

یکی از راه های متداول که موتورهای جستجو اعتبار یک صفحه یا دامنه را تعیین میکنند با استفاده از ارزیابی سایت های دیگر مرتبط با وبسایت شما یا بهتر بگوییم با استفاده از ارزیابی سایت هایی که به شما لینک داده اند و یا شما به آن ها لینک داده اید.

اما این ارزیابی چگونه است ؟

وقتی مدیر وبسایتی لینک شما را در سایتش قرار میدهد به این معناست که به محتویات سایت شما اطمینان دارد و سایت شما را یه بازدیدکنندگانش پیشنهاد میکند. این راه اعتماد سازی در اینترنت است و موتورهای جستجو از این راه برای ارزیابی سایت شما استفاده میکنند.اما بدست آوردن لینک بیشتر در اینترنت و در وب سایت های متعدد به معنای برنده شدن مسابقه ی اعتبار نیست !!!!!!!!!!!!

بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو چیست ؟ (جلسه اول)

برخی از مدیران سایت ها شروع میکنند و وب سایتشان را در سایت ها و دایرکتوری های مختلف لینک میکنند به این امید که جایگاه بهتری در موتورهای جستجو به دست آورند اما از این موضوع غافلند که هر لینک در اینترنت دارای سطح کیفی خاصی است . موتورهای جستجو نگهبانانی برای رسیدگی به اینگونه تقلب ها دارند این نگهبان ها بر ارتقای سطح کیفی لینک ها تاکید دارند.

بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو چیست ؟ (جلسه اول)

موضوع را کمی بیشتر باز میکنیم و مثالی در این رابطه میزنیم :

برای مثال سایت ما را در نظر بگیرید بنده میتوانم سایتم را در دایرکتوری ها وب سایت ها و وبلاگ های بسیار زیاد و متفاوتی مثلا در ٣۰ وب سایت ثبت کنم که شاید تازه کار باشند و جایگاه چندان مناسبی در اینترنت ندارند و بازدیدکنندگان کم و سطح کیفیت و رتبه ی پایینی از نظر موتورهای جستجو در اینترنت دارند از طرف دیگر نیز میتوانم سایتم را فقط در ٢ یا ٣ سایت با تجربه کاری چند ساله و بسیار معتبر و جایگاه و رتبه خوب در اینترنت ثبت کنم . به نظر شما کدامیک بهتر است ؟

درسته مورد دوم بهتر است یعنی بهتر است سایتتان را در سایت هایی با مضمون خوب و جایگاه خوب در اینترنت ثبت کنید سعی کنید این سایت ها در زمینه ی حوزه ی کاری شما باشند تا شما نیز جایگاهتان ارتقاء یابد و همچنین افراد زیادی از طریق این سایت های پربازدید به سایت شما راه پیدا کنند.

اما اگر لینک سایتتان در سایت های بی کیفیت و تازه کار ثبت شود نه تنها برای شما فایده ای ندارد بلکه میتواند به جایگاه سایت شما نیز صدمه بزند و نگاه منفی موتورهای جستجو را به سمت سایت شما جلب کند .

پس در انتخاب سایت هایی که میخواهید در آن ها لینک داشته باشید دقت کنید.

0

مدیر کل

کارشناس ارشد IT . محقق و مدرس سئو ، دیجیتال مارکتینگ ، توسعه دهنده جوملا ، علاقه مند به آموزش در حوزه راه اندازی کسب و کار اینترنتی . در حال حاضر مدیر وب سایت دیتادیزاین هستم.


در شبکه های اجتماعی
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

شما میتوانید برای وارد کردن لینک و کدهایHTML از تگ های زیر استفاده کنید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>