خانه » لاراول » لاراول چیست و چرا باید لاراول را یاد بگیریم؟
۲۰ مرداد ۱۳۹۸

لاراول چیست و چرا باید لاراول را یاد بگیریم؟

PHP یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی وب است. با فراگیری PHP، تعداد زیادی فریم‌ورک ظهور کرد اما تنها تعداد کمی از آنها از تمام پتانسیل زبان PHP استفاده میکنند. PHP در چند سال اخیر تکامل پیدا کرده است تا نیاز های برنامه نویس های وب را پوشش دهد . هر فریم‌ورک PHP روش پیاده سازی، ویژگی ها و قابلیت های خاص خودش را دارد. لاراول ویژگی های منحصر به فردی را ارائه میکند، مانند: Eloquent، مسیریابی Restful، کوئری ساز، موتور قالب ساز Blade و Homestead که لاراول را یک فریم‌ورک عالی میسازد.

به راحتی عاشق معماری پیشرفته و سینتکس زیبای لاراول میشوید. لاراول زندگی برنامه نویس ها را آسان و برنامه نویسی تحت وب را لذت بخش میکند. در این پست نگاهی خواهیم داشت به این که لاراول چیست و چرا باید آن را امتحان کنیم.

فریم‌ورک چیست؟

قبل از این که توضیح در مورد لاراول را شروع کنیم. باید بدانیم که فریم‌ورک چیست. به طور کلی، فریم‌ورک مجموعه ای از ساختار مفهومی و دستوالعمل هاست که برای ساختن برنامه های مفید استفاده میشود.

فریم‌ورک ها امکانات زیر را به شما میدهند:

  •  کاهش پیچیدگی: فریم‌ورک مواجحه با موقعیت های پیچیده را آسان‌تر میکند و آن ها را به بخش های متفاوت تقسیم میکند.
  •  کد نویسی تمیز: فریم‌ورک به شما کمک میکند تا کد های تمیز و قابل فهم بنویسید.
  • تست دیباگ و رفع‌ خطاها : فریم‌ورک ‌تست کردن و رفع کردن خطا ها را لذت بخش تر میکند.
  • دستورالعمل های کد نویسی: فریم‌ورک هم تیمی های شما را مجبور میکند از دستورالمعل سخت گیرانه ای پیروی کنند که با ایجاد خطا های کمتر سازگاری و استاندارد بودن کد های شما را ارتقا میدهد .
  •  ابعاد برنامه : فریم‌ورک به شما کمک میکند در صورت نیاز برنامه هایتان را گسترش دهید . مهم نیست برنامه شما چقدر پیچیده باشد ،فریم‌ورک ها به گسترش برنامه در صورت نیاز کمک زیادی کرده  و پیچیدگیه آن را آسان میکند.

لاراول چیست؟

لاراول یکی از محبوب‌ترین فریم‌ورک های PHP است که در سراسر دنیا برای ساخت برنامه های تحت وب بزرگ و کوچک استفاده میشود. لاراول به خاطر کارایی ، ویژگی ها و گسترش پذیری ای که دارد انتخاب حرفه ای هاست.

لاراول از ساختار MVC مخفف model , view , controller استفاده میکند که یادگیری آن و ساخت سریع نمونه ی اولیه ی برنامه‌ های تحت وب را آسان میکند. لاراول با ارائه کردن ویژگی های از پیش ساخته مثل احراز هویت، ایمیل،‌ مسیریابی، نسشت ها و امکانات دیگر از دشواری فرایند ساخت برنامه های تحت وب کاسته است. شخصی سازی لاراول بسیار آسان است، به طوری که شما میتوانید ساختار پروژه هایتان را مطابق نیاز هایتان پیاده سازی کنید. با سینتکس های زیبا و شیک لاراول میتوانید کدی واضح و بدون نیاز به توضیحات بنویسید.

لاروال توسط Taylor Otwell در سال ۲۰۱۱ ساخته شد، او از آن موقع این فریم‌ورک را بسیار گسترش داده و آن را با جدیدترین تکنولوژی های روز صنعت وب سازگار کرده است .

ویژگی های کلیدی فریم‌ورک لاراول

فریم‌ورک لاراول یک اکوسیستم بزرگ شامل ویژگی هایی مثل جایگذاری فوری،‌ مسیریابی، ORM، کوئری های پایگاه داده، قالب سازی و ویژگی های دیگر را پردازش میکند . در اینجا چند نمونه از ویژگی های فریم‌ورک لاراول که آن را از دیگر فریم‌ورک ها متمایز میکند را بررسی میکنیم.

۱. مدیریت وابستگی ها

مدیریت وابستگی ها یکی از بهترین ویژگی های لاراول است، فهمیدن عملکرد محفظه ی سرویس (IoC) بخش اصلی برای یادگیری برنامه های تحت وب مدرن است.در لاراول، محفظه ی سرویس قدرتمندترین ابزار برای مدیریت وابستگی کلاس هاست. تزریق وابستگی روشی برای حدف کلاس های با کد ثابت و اضافه کردن آن ها با استفاده از ابزاری مانند Composer است.

۲. ماژولار بودن

ماژولار بودن به معنی قابلیت جدا سازی و سرهم سازی دوباره ی اجزای برنامه ی تحت وب است. میتوانید برنامه‌تان را به ماژول های مختلف تقسیم کنید که همه با هم کار میکنند تا یک برنامه ی تحت وب کار کند. لاراول برای برنامه های ماژولار طراحی شده است، حتی خود لاراول یک مجموعه از اجزاء است. با ساختار ماژولار میتوانید یک برنامه ی تحت وب بزرگ را به راحتی طراحی و پیاده سازی کنید. لاراول دستورالمعل های بسیار ساده ای را برای ساخت ماژول ها و پکیج ها ارائه میدهد.

۳. احراز هویت

احراز هویت بخش بی نقص هر برنامه ی تحت وب است. نوشتن بخش احراز هویت در فریم‌ورک های دیگر مانند Codeigniter میتواند وقت زیادی از شما بگیرد. لاراول احراز هویت را به صورت پیاده سازی شده ارائه میدهد، با اجرا کردن یک دستور ساده میتوانید یک سیستم احراز هویت با عملکرد کامل بسازید . همچنین لاراول راهنمایی برای پیاده سازی دستی سیستم احراز هویت مخصوص خودتان را ارائه کرده است.

۴. کش کردن

کَش کردن یک تکنیک برای ذخیره کردن اطلاعات در حافظه ی موقت است که میتواند در صورت نیاز به سرعت بازیابی شود. به طور کلی کش کردن برای افزایش کارایی برنامه استفاده میشود. لاراول تقریبا همه ی اطلاعات از view تا route ها را کش میکند. این کار به لاراول کمک میکند زمان پردازش را کم کند و در نتیجه کارایی آن بالا برود.

۵. مسیریابی

فهمیدن مسیریابی در لاراول بسیار آسان است و شباهت زیادی به فریم‌ورک Ruby on Rails دارد. مسیریابی لاراول میتواند برای ساخت یک برنامه ی restful به راحتی استفاده شود. شما میتوانید مسیر ها را گروه بندی کنید، به آن ها اسم اختصاص دهید، فیلتر هایی بر رو آن ها قرار دهید و اطلاعات مدل خود را به آن ها اطلاق کنید. مسیر های لاراول میتوانند برای ساخت آدرس های وب (URL) سازگار با موتورهای جستجو همراه با انعطاف و کنترل عالی مورد استفاده قرار بگیرند.

۶. Controller ها ی restful

controller های restful لاراول به شما این امکان را میدهند که برنامه تان را با پردازش درخواست های نوع GET و POST بخش بندی کنید. همینطور میتوانید controller منابع بسازید که برای ساختن راحت CRUD میتواند استفاده شود. بعد میتوانید controller منابع خودتان را به مسیر اطلاق کنید تا تمام مسیر های CRUD را به طور خودکار پردازش کنید.

۷. تست و رفع خطا

لاراول از PHPUnit برای تست برنامه هایتان استفاده میکند. لاراول با ایده ی تست کردن ساخته شده، بنابراین از تست و رفع خطا بیش از حد پشتیبانی میکند.

۸. موتور قالب

Blade موتور قالب سازی لاراول است. Blade به مقدار کافی تابع کمکی برای ساماندهی اطلاعات شما در View ها ارائه میکند. همچنین blade قابلیت وراثت قالب را نیز پیاده سازی کرده است که میتوانید برای ایجاد طرح های پیچیده استفاده کنید. همه ی قالب های Blade از پسوند .blade.php استفاده میکنند.

۹. کوئری ساز برای پایگاه داده

کوئری ساز پایگاه داده لاراول یک راه ساده برای ساخت کوئری های پایگاه داده ارائه میکند. تعداد بسیار زیادی تابع کمک کننده دارد که میتوانید برای فیلتر کردن داده ها استفاده کنید. به راحتی میتوانید کوئری های پیچیده را با Join ها در لاراول بسازید . نوشتار کوئری ساز لاراول قابل فهم است و نوشتن کوئری های پایگاه داده را آسان میکند.

۱۰. Eloquent

لاراول بر اساس Eloquent ORM است که اکثر پایگاه های داده را پشتیبانی میکند. با MySQL و SQLite بی نقص کار میکند. لاراول مستندات جامعی در مورد تابع های Eloquent ارائه داده است.

۱۱. سسیتم پرونده ها

لاراول از چند سیستم پرونده پشتیبانی میکند. شما میتوانید از یک سیستم پرونده ی (حافظه) محلی استفاده کنید و یا از هر سیستم مبتنی بر فضای ابری مثل Amazon S3 استفاده کنید. با تغییر فایل config/filesystems.php میتوانید انتخاب کنید که از کدام سیستم پرونده میخواهید استفاده کنید.

۱۲. امنیت

لاراول یک راه واضح برای ساخت برنامه های تحت وب ارائه میدهد. لاراول همه ی رمز های عبور را به صورت رمزگذاری شده نگه میدارد. لاراول از Bcrytp برای رمزگذاری رمزی های عبور استفاده میکند. لاراول در برابر حملات SQL injection ایمن است و همینطور برای در امان ماندن از هر تگ کدی هر ورودی از کاربر را نادیده میگیرد.

۱۳. Artisan

ابزار دستور نوشتن لاراول Artisan نامیده شده است. لاراول دارای تعداد زیادی دستور از پیش ساخته شده است که میتوانید در ترمینال وارد کنید. با انجام این کار میتوانید از انجام کار های با تکرار بالا جلوگیری کنید.

۱۴. سیستم Migration

لاراول برای ساختن ساختار پایگاه های داده سیستم Migration دقیقا مشابه Ruby on Rails ارائه میکند. شما میتوانید از زبان PHP باری نوشتن Migration ها استفاده کنید که ساختار پایگاه داده‌تان را بدون نیاز به نوشتن SQL میسازد. شما میتوانید پایگاه های داده، جدول ها و خانه ها را با Migration ها بسازید. اگر میخواد ستون جدول را تغییر دهید نیاز به ساخت یک جدول از اول ندارید، به جای آن میتوانید یک Migration جدید را اجرا کنید.

۱۵. Envoy

با استفاده از Envoy میتوانید پر کاربردترین عمل و رایج ترین کار را روی سرورهای از راه دور از طریق برنامه خود انجام دهید. همچنین به شما امکان می دهد تا کارهایی را برای استقرار تنظیم کنید.

۱۶. بومی سازی

لاراول به شما این امکان را میدهد که همزمان با ساختن برنامه ی خود یک برنامه ی چند زبانه ایجاد کنید. با استفاده از کمک کننده ی trans() میتوانید به زبان های مختلف به رشته ها دسترسی پیدا کنید.

نتیجه گیری

لاراول با توجه به ویژگی های فوق و به روزرسانی مستمر، خود را به عنوان بهترین فریم‌ورک PHP ثابت کرده است . لاراول کمک میکند تا با استفاده از روشی ساده و واضح یک برنامه ی قدرتمند بسازید . به همین دلیل لاراول پرکاربردترین فریم‌ورک PHP است . لازم به ذکر است تیم دیتادیزاین سابقه اجرای چندین نمونه پروژه های لاراولی را هم دارد .

#منبع

امیر علی کاسه گری
لیسانس حسابداری هستم ولی به دلیل علاقه ام به برنامه نویسی چندین ساله تو این زمینه فعالیت میکنم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =