انواع دامنه و پسوند دامنه چیست؟ انواع پسوند دامنه ir

انواع دامنه و پسوند دامنه چیست؟ انواع پسوند دامنه ir

فرض کنید دامنه ما www.datadesign.ir است عبارتی که بعد  www می آید اصطلاحا به آن دامنه یا domain میگویند. کلمه datadesign  را نام دامنه و ir را پسوند دامنه میگویند که پس از ثبت دامنه باید آنرا برو روی یک فضای اینترنتی به نام هاست host تنظیم کرد.

پس از تعیین نام دامنه باید پسوند آنرا انتخاب کنیم. پسوند ها انواع مختلف دارد که بسته به نوع کاربردی که ما میخواهیم از سایت داشته باشیم میتوان آنها را انتخاب کرد.

info , .biz , .ir , .org , .net , .com , .game

جهت مشاوره در انتخاب نام دامنه میتوانید با ما تماس بگیرید.     تماس با دیتادیزاین

معرفی انواع دامنه ها ( پسوند دامنه )

دامنه com : مخفف Commercial به معنای تجاری است که اکثراْ جهت استفاده هایی که به شکلی به اموری مانند خرید و فروش، معرفی محصولات، خدمات و مانند آن مربوط می باشند اختصاص می یابد، امروزه بیشتر برای این که یک سایت در سطح جهانی بیشتر مطرح گردد استفاده میشود.

دامنه org : مخفف Non-Profit Organizations است این نوع Domain معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر برای مراکز آموزشی مورد استفاده قرار میگیرد.

دامنه net : مخفف Network است این نوع دامنه معمولاْ توسط شبکه هایی مانند شبکه های اطلاع رسانی، شرکتهای اینترنتی و سایر موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد .

دامنه info : مخفف Information است این نوع Domain در سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که به نحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می باشند. این اطلاع رسانی می تواند موارد تجاری و غیر تجاری را شامل گردد. سایتهایی که به اموری از قبیل انواع اطلاع رسانی در رشته هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و … اختصاص یافته اند، می توانند دارای دامنه ای مانند info. باشند .

دامنه biz : مخفف Business است این نوع Domain خــاص سایتهای شغلی یا تجارتی به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی که به زودی ارزشی بیش از پیش در اینترنت خواهد یافت، ایجاد گشته است .

دامنه name : این اولین نوع دامنه ای است که خاص افراد ( اشخاص حقیقی ) ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که به هر منظور شخصی می خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند میتوانند از این دامنه استفاده کنند .

دامنه tv : این نوع دامنه مخصوص به دامنه ملی یک کشور است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه ( Television ) مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای قرار گرفته است و برای این منظور استفاده میگردد .

دامنه ws : این نوع Domain مخصوص به دامنه ملی یک کشور است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه ( WebSite ) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و همانطور که از نامش بر می آید، می تواند هر نوع وب سایتی را در بر گیرد .

دامنه us : این نوع دامنه مخصوص به دامنه ملی کشور آمریکا است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (us) بمعنی (ما) مورد توجه فراوان قرار گرفته است .

دامنه game :  این نوع دامنه بیشتر برای سایت هایی که مخصوص بازی هستند مورد استفاده قرار میگیرد.

دامنه museum : این نوع دامنه بیشتر برای سایت های مخصوص موزه  کاربرد دارد و مورد استفاده قرار میگیرد.

دامنه Mil : این نوع دامنه بیشتر برای سایت های نظامی کاربرد دارد.

نکته : دامنه های بسیاری وجود دارند که به اندازه domain های بالا مورد استفاده قرار نمیگیرند. همانند : tools. و in. و gold. و pink. و خیلی دیگر

 بیشتر دامنه هایی که پسوند دو حرف دارند برای کشور ها استفاده میشود همانند ir ایران  و uk  انگلیس و de  آلمان و ……

 

کسانی که میخواهند دامنه ir را استفاده کنند باید در سایت ایرنیک دامنه خود را ثبت کنند و یا برای کاهش هزینه میتوانن از طریق نمایندگان فروش دامنه ( ثبت دامنه ) اقدام به ثبت و خرید دامنه خود کنند.     آموزش ثبت دامنه در ایرنیک

 انواع دامنه های ir و زیر دامنه های ir

دامنه co.ir :   کسانی که میخواهند برای شرکت خود سایت ثبت کنند.

دامنه ac.ir : برای سازمانهای آکادمیک که دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شورای نظارت بر حوزه های علمیه، یا شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.

دامنه sch.ir :  برای مدارس، موسسات و سایر سازمانهای آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران.

دامنه gov.ir :  برای بخشهای اداری و سازمانهای زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران.

دامنه net.ir :  برای واحدها یا موسساتی که مقررات رسمی آنها دلالت بر ارائه خدمات شبکه دارد، یا در غیر این صورت، قانونا مجاز به ارائه خدمات شبکه هستند.

دامنه id.ir :  برای اشخاص حقیقی که شهروند یا مقیم قانونی جمهوری اسلامی ایران هستند.

دامنه org.ir :  برای سازمانهای غیر انتفاعی رسمی و سازمانهای بین المللی که دولت ایران یا یکی از موسسات آن عضو آنهاست.

 

0

در شبکه های اجتماعی
نظرات کاربران

3 پاسخ به “انواع دامنه و پسوند دامنه چیست؟ انواع پسوند دامنه ir”

 1. منصور رستمی گفت:

  سلام
  یه سوال داشتم چرا قیمت دامنه ها با هم متفائت هست؟

  0
  • حسین عبداله پور گفت:

   این تفاوت به خاطر نوع ارز هست به عنوان مثال در ایران ثبت دامنه به ریال محاسبه می شود و در کشور آمریکا یا دامنه های بین المللی با دلار و در کشورهای دیگر با واحد پولی همون کشور محاسبه می شود و این باعث تغییر نرخ دامنه ها می شود.

   0
 2. golf گفت:

  ممنون به خاطر انتشار این مطلب

  0

دیدگاهتان را بنویسید

شما میتوانید برای وارد کردن لینک و کدهایHTML از تگ های زیر استفاده کنید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>