wp_debug در وردپرس چیست و چگونه می‌توان با آن عیب یابی کرد؟

wp_debug در وردپرس

خطایاب وردپرس با wp_debug یکی از قابلیت های کاربردی وردپرس است. تقریبا می توان بیان نمود که تمامی کاربرانی که با وردپرس کار می کنند به مشکلاتی برخورده اند و نمی توانند دلیلی برای آن پیدا نمایند.

گاهی اوقات برای حل مشکلات راه حلی به ذهنتان نمی رسد. در واقع هیچ سیستمی وجود ندارد که بدون عیب باشد اما وردپرس در این زمینه توانسته هوشمندانه عمل نماید و یک سیستم عیب یابی برای خود طراحی نموده است تا افرادی که از سیستم وردپرس استفاده می کنند بتوانند به راحتی مشکل خود را پیدا نمانید و راه حل آن را بدست آورند.

این سیستم طراحی شده وردپرس برای خطایابی wp_debug نام دارد. در ادامه می خواهیم شما را با این سیستم آشنا سازیم و نحوه عملکرد آن را بیان نماییم.

خطایاب وردپرس با wp_debug

wp_debug در واقع ابزاری است برای پیدا نمودن خطاها در وردپرس که با فعال نمودن این ابزار می توانید منبع خطا وردپرس را شناسایی نمایید. wp_debug نشان می دهد که خطای رخ داده در وردپرس از کجا نشات گرفته است.

چه زمانی باید از خطایابی در وردپرس با wp_debug استفاده کنیم؟

تیم وردپرس به همه ی توسعه دهندگان خود توصیه نموده است که از این خطایاب پیش از منتشر نمودن قالب ها و افزونه ها استفاده نمایند. با استفاده از این سیستم به راحتی می توانید خطاهای رخ داده را شناسایی نمایید و اقدام به رفع آن نمایید.

به راحتی می توانید در هنگام کار با وردپرس به هر مشکلی که برخوردید به عنوان مثال زمانی که وارد قسمت پوسته ها در وردپرس شدید و چیزی مشاهده نکردید و علت این اتفاق را متوجه نشدید، می توانید از wp_debug استفاده نمایید تا ببینید این خطا از کجا سرچشمه می گیرد و آن را رفع نمایید.

نحوه فعال نمودن دیباگ وردپرس

برای فعال کردن wp_debug، وارد هاست خود شده و به قسمتی که فایل‌های وردپرس قرار دارند، بروید. فایل wp-config.php را پیدا کنید و روی دکمه Edit کلیک کنید تا ویرایشگر هاست شما باز شود. حال در بین کدهای موجود در این قسمت، کد ;(define(‘WP_DEBUG’, false را پیدا کنید. اگر این کد در فایل wp-config.php وجود نداشت، خودتان آن را درست قبل از عبارت /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */ قرار دهید.

دیباگ وردپرس

 

با توجه به عکس بالا مشاهده می کنید که مقدار پیش فرض این تابع false می باشد،که به معنای خاموش بودن است. برای آن که خطایاب وردپرس شما فعال شود، باید به جای کلمه flase کلمه true را بنویسید و ذخیره نمایید. با انجام این فرایند توانسته اید خطایاب وردپرس را برای یافتن خطاها با wp_debug را فعال نمایید.

همچنین به این نکته توجه نمایید که ممکن است در صفحه اصلی هیچ گونه خطایی را مشاهده نکنید و در دیگر صفحات وبلاگ شما خطایی وجود داشته باشد. اگر در صفحات دیگر هم خطایاب وردپرس چیزی را پیدا نکرده است، وب سایت شما هیچ گونه خطایی ندارد.

یکی از مهمترین نکاتی قابل توجه این است که هنگامی که سایت شما در دسترس عموم قرار دارد، این کار را انجام دهید، احتمال دارد اطلاعاتی به افراد سود جو انتقال یابد که آن ها با این اطلاعات به سایت شما آسیب وراد می نمایند.

define('WP_DEBUG_LOG', true);

خطایابی وردپرس

 

حال برای مشاهده این فایل باید به فایل منیجر هاست خود بروید و سپس پوشه ای که فایل های وردپرس در آن قرار میگیرد را انتخاب نمایید و وارد ان شوید و بعد از ان .ار پوشه wp_content شوید زمانی که این سیستم خطایایی را شناسایی کند آن را در فهرست debug.log مشاهده خواهید نمود و با دانلود این فایل می توانید جزئیات آن را مشاهده نمایید.

 

دیباگ وردپرس

 

اگر نیاز به تولید این فایل ندارید،می توانید گزینه true را به false تغییر دهید.

فعال کردن حالت خطایابی وردپرس بدون نمایش خطاها در صفحات سایت

طبق گفته های قبلی، نمایش خطا ها در سایت برای نمایش عموم برای سایت شما خطر ساز است. اما این نکته را هم فراموش نکنید که گاهی اوقات واقعا لازم است از دیباگ وردپرس استفاده نمایید بدین گونه که این خطاها برای کاربران سایت قابل نمایش نباشد.

یکی از قابلیت های جالب وردپرس این است که می تواند خطاها را جمع آوری نماید و آن ها در فایلی به نام debug.log ذخیره نماید و در صفحات سایت نمایش داده نمی شود. بدین صورت می توانید خطاها را بدون نمایش در سایت مشاهده نمایید . برای ذخیره سازی خطاها در فایل debug.log کافیست کد زیر را پس از کد قبلی وارد نمایید:

define('WP_DEBUG_DISPLAY', false);

 

خطایابی وردپرس

 

 

چگونه خطا‌های وردپرس را رفع کنیم؟

ما تا اینجا خطاها را پیدا کردیم، اما آیا با پیدا کردن آن‌ها کار تمام می‌شود؟ مسلما باید آن‌ها را رفع کنیم که دیگر خطایی در سایتمان وجود نداشته باشد. این کار در مواردی نیازمند دانش برنامه نویسی است. به عنوان مثال بعضی خطاها مربوط به عدم درستی یک خط در یکی از فایل‌های افزونه‌ای خاص است که در این مورد، وردپرس خط دارای اشکال را مشخص می‌کند و شما باید با مراجعه به خط مذکور، مشکل را حل کنید. این مشکلات می‌تواند به خاطر موارد ساده مثل نگذاشتن علامت ; در کد یا مشکلات خیلی پیچیده‌تر باشد که باید حتما برای حل آن به یک متخصص مراجعه کنید.

 

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − 1 =