دامنه


 دامین (دامنه) چیست ؟

دامنه (Domain) که در زبان فارسی با تلفظ دامین بکار میرود در لغت به معنی «گستره» می‌باشد و در دنیای اینترنت به یک نام خاص و تنها گفته میشود که هر وبسایتی برای نشان داده شدن و دسترسی از طریق جستجوکننده های موجود برای خود انتخاب می‌کنند ، مانند : “Google.com” . شما باید دامنه را در یک شرکت طراحی وب سایت و هاست و دامین جستجو کرده و بعد ثبت دامین را نجام دهید.

هردامنه از چند بخش تشکیل شده است که با نقطه یا (دات) از هم جدا می‌شوند.

قسمت اول ماهیت آدرس ‘www’

قسمت دوم نام دامنه (به انگلیسی: Domain Name)

قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی (Generic)

قسمت چهارم پسوند کشوری یا محلی یا سی تی ال دی (Country) می‌گویند

نام دامنه همان نام سایت است (مانند Google) و پسوند دامنه شما بیانگر نوع سایت شما خواهد بود (مانند com). گاه در مورد دامنه ‌های جهانی (چی تی ال دی، این با حرف G به معنی Global) این ترتیب معکوس می‌شود یعنی سی تی ال دی قبل از جی تی ال تی می‌آید مانند co.ir که برای ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منظور از Sub Domain چیست ؟

منظور ازpark domain چیست ؟

منظور از Addon Domain چیست ؟

DNS یا Domain Name Server چیست؟

آموزش تغییر دی ان اس DNS دامنه ir   آِی آر ؟

دامین (دامنه) چیست ؟

 

 

مقررات ثبت دامنه

 

 

مقررات ثبت دامنه

مقررات ثبت دامنه در سایت دیتادیزاین به دودسته تقسیم میشود :

۱- مقرات ثبت دامنه های آی آر (ir)

۲- مقررات ثبت دامنه های خارجی مانند com org net infi و …

مقررات ثبت دامنه های آی آر (ir)

حداقل طول دامنه ۳ حرف و حداکثر ۶۳ حرف می باشد.
نام دامنه می تواند شامل تمامی حروف لاتین (a-z) با حروف کوچک باشد.
دامنه می تواند شامل اعداد (۰-۹) باشد.
می تواند شامل خط تیره (-) باشد.
برای ثبت نام دامنه ها با مفهوم مذهبی مجوز کتبی وزارت ارشاد مورد نیاز است.

برای ثبت دامنه های ir لازم است کاربران عزیز ابتدا در سایت Nic.ir مرکز ثبت دامنه نقطهآیآر ثبت نام کنند و مدارکشان را در صورت لزوم ارسال نمایند سپس شناسه ی خود را در سایت نیک به تیم دیتادیزاین بدهنند تا بتوانیم دامنه ی مورد نظر شما را برایتان ثبت کنیم البته در پنل خودتان و با اسم خودتان.

شرایط ثبت دامنه های مختلف IR

 • ثبت دامنه ir
  بدون شرایط ، برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی مقیم ایران آزاد است اما ارائه آدرس دقیق پستی و کد پستی ده رقمی الزامیست.
 • ثبت دامنه co.ir
  کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. و ارائه کپی روزنامه رسمی شرکت الزامی می باشد. این دامنه مخصوص شرکتهای تجاری ثبت شده می باشد.
 • ثبت دامنه net.ir
  کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد. این دامنه مخصوص شرکتهای غیر انتفاعی ، انجمن های علمی ، موسسات بین المللی ثبت شده و … می باشد.
 • ثبت دامنه org.ir
  کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد. این دامنه مخصوص شرکتهای غیر انتفاعی ، انجمن های علمی ، موسسات بین المللی ثبت شده می باشد.
 • ثبت دامنه ac.ir
  کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد. این دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم ، وزارت بهداشت ، مجلس شورای اسلامی ، شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد.
 • ثبت دامنه sch.ir
  کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد. این دامنه مخصوص مدارس ، موسسات آموزشی دارای مجوز وزارت آموزش و پرورش می باشد.
 • ثبت دامنه gov.ir
  کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد. این دامنه مخصوص بخش های اجرایی موسسات و وزارتخانه های جمهوری اسلامی می باشد.
 • ثبت دامنه id.ir
  کلیه قوانین مندرج در بخش دامنه ir. و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد. این دامنه مخصوص بخش های اجرایی موسسات و وزارتخانه های جمهوری اسلامی می باشد.

مقرات ثبت دامنه های بین المللی

حداقل طول دامنه ۳ حرف و حداکثر ۶۳ حرف می باشد .
نام دامنه می تواند شامل تمامی حروف لاتین (a-z) با حروف کوچک باشد .
دامنه می تواند شامل اعداد (۰-۹) باشد .
می تواند شامل خط تیره (-) باشد .
رعایت قوانین کپی رایت بین المللی

برای ثبت دامنه های بین المللی مثل com org net info biz game و بسیاری دیگر لازم است مدارک شناسایی خود را کارت ملی عکس پشت و روی کارت و همچنین صفحه اول شناسنامه و مشخصات تماس و آدرس و کد پستی را برای ما ارسال نمایید تا بتوانیم دامنه را به نام شما ثبت نماییم.

 

 

تعرفه دامنه

 

تعرفه و قیمت انواع دامین (دامنه)

پس از معرفی انواع دامنه ها و قوانین و مقررات ثبت کردن دامنه در این قسمت بر اساس انواع تعرفه های دامنه های مختلف برای خرید و یا تمدید را مشاهده میکنید. پس از انتخاب تعرفه ی خود در قسمت ثبت دامنه آن را انتخاب کنید و ثبت نهایی کنید. لیست قیمت های دامین بر واحد تومان نوشته شده است.

تمدید دامین:

لیست تعرفه های دامین بر اساس مدت زمان های ۱ ساله و چندساله برای هر یک از دامنه ها موجود می‌باشند در صورت پایان یافتن مدت زمین خریداری شده ، سرویس های سایت طراحی شده از دسترس خارج می شوند و بایستی برای تمدید کردن دامین قبلی اقدام کنید. به تمدید کردن نام دامنه خود توجه ویژه داشته باشید زیرا در صورت تمدید نکردن به موقع دامین قبلی ، پس از یک دوره ۳۰ روزه مقرر شده ، دامین برای ثبت برای تمامی کاربران آزاد می‌شود و همه می‌توانند نام دامنه شما را خریداری کنند.

دامنه های ایران

 

دامنه های بین المللی

 

 

 

 

 

 

 

 

+2