سئو کلاه سفید چیست؟ 10تکنیک سئو کلاه سفید (White hat seo)

white hat seo

به 3 روش میتوانید سئو و بهینه سازی سایتتان را انجام دهید ،سئو کلاه سیاه ، سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری ، شاید براتون سوال شه که چرا 3 روش وجود داره ؟ باید بگم برای زندگی هم همینجوره که بهش میرسم و بهتون میگم ، اما قبلش بزارید این 3 روش رو توضیح بدم :

سئو کلاه سفید یا white hat seo چیست ؟

سئو راه حلی برای رسیدن به رتبه های اول موتور جستجو گوگل است ، حالا ما میتونیم راه درست و بریم و به قوانین گوگل احترام بزاریم ، یعنی اینکه برای رسیدن به رتبه های یک گوگل ، ما میتونیم با توجه به الگوریتم های گوگل و رعایت اون ها به رتبه های برتر گوگل برسیم.

پس سئو کلاه سفید یعنی با رعایت و احترام به الگوریتم های گوگل بتنونیم به صورت اصولی و صحیح به رتبه های برتر گوگل برسیم . سئوی کلاه سفید در اصل مجموعه ای از تکنیک‌های استاندارد و اصولی، طبق الگوریتم های موتور جستجو در بحث سئو هستند که تمرکز این تکنیک ها بر جذب هدفمند و واقعی کاربران در بهترین و ایده‌آل ترین حالت ممکن است. ( جذب کاملا ارگانیک ترافیک از موتورهای جستجو ) با این تعریف ساده میشه گفت که سئوی کلاه سفید بهترین نوع سئو می‌باشد .

سئو کلاه سیاه یا black hat seo چیست ؟

سئو کلاه سیاه دقیقا برعکس سئو کلاه سفید ، سعی در دور زدن الگوریتم های گوگل دارد و میشه گفت تمامی قوانین و الگوریتم ها را نقض میکنند ، سئو کلاه سیاه کاری بسیار تخصصی است ، ماندگاری کمی دارد چون به هر حال گوگل روزی تشخیص میدهد و سایتتان شامل جریمه میشود .

سئو کلاه خاکستری یا gray hat seo چیست ؟

یه ترکیب بسیار عالی و جذاب برای اکثر متخصصین سئو و سئوکارهای حرفه ای که هم خطر کمی دارد و هم میتواند ما راسریع به رتبه های برتر گوگل برساند . ترکیب سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید که واقعا معجزه میکنه

مزایای سئو کلاه سفید

 • اعتبار سایت شما نزد گوگل همیشه بالاست و گوگل به سایت شما اعتماد دارد
 • بعد از کسب نتیجه و رسیدن به رتبه های اول ماندگاری رتبه های شما زیاد است
 • رعایت الگوریتم های گوگل
 • کاربر محور بودن صفحات سایت

معایب سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید عیبی هم داره ؟ باید بگم برعکس تمام خوبی های سئو کلاه سفید ، بدی بزرگی هم دارد و اون هم مدت زمان سئو هست ، یعنی در سئو کلاه سفید مطمعنا زمان بسیار بیشتری طول میکشد تا سایت شما روی کلمات کلیدی مد نظرتون به رتبه های اول گوگل برسد.

بهترین تکنیک های سئو کلاه سفید white hat seo

قبل از شروع بحث میخوام یک لینک بسیار عالی از خودگوگل باهاتون بهاشتراک بزارم که در این صفحه از دید خودش گفته چه کارهایی رو برای رسیدن به صفحات اول گوگل و بهبود جایگاه سایتتون انجام بدید google webmaster guidelines

مرحله اول سئو کلاه سفید – سئو تکنیکال

سئو تکنیکال یکی از مهم ترین کارهایی است که برای هر نوع سئو مخصوصا سئو کلاه سفید انجام میشود. در این بخش از سئو ما سایت را از لحاظ فنی بررسی می کنیم و هرچیزی که می تواند در کار سئو خلل و مشکلی ایجاد کند را شناسایی و رفع می کنیم .

برخی از کارهای سئو تکنیکال شامل :

 1. بهینه سازی سرعت سایت
 2. نقشه سایت
 3. ssl که مربوط به امنیت سایت شماست
 4. فایل robot.txt 
 5. لینک‌های بردکرامب (Breadcrumbs)برای مشخص بودن آدرس دقیق صفحات 
 6. استراکچر دیتاها برای فهم بهتر مطالب شما توسط گوگل
 7. ساختارمند کردن آدرس‌ صفحات با کوتاه و معنادار نوشتن اون ها
 8. قالب ریسپانسیو و متناسب با موبایل
 9. پاک کردن لینک های شکسته یا همان 404
 10. لینکسازی داخلی

0 تا 100 سئو کلاه سفید به روش خودم

استراتژی جستجو با کلمات کلیدی درموتورهای جستجو باید از قبل کلمات کلیدی رو مشخص کنیم که روی چه کلماتی می خواهیم کار کنیم ما کلمات کلید مختلف رو تحت نظر می گیریم سایت هایی که به ما پیشنهاد داده می شود را بررسی می کنیم، از پیشنهادهای گوگل برای حوزه کسب و کارمان استفاده می کنیم و کلماتی که به نظر ما و یا کارفرما شاخص و مهم هستند را یادداشت می کنیم، بعد از آن تحقیق می کنیم و با استفاده از ابزارها می بینیم که کدام سرچ بیشتری دارند و یا کدام پر سودتر هستند و برای به کار بردن در سایت مناسب هستند این ها را با استفاده از موتورهای جستجو و با ابزارهایی مثل سایت ماز ، ahref و خیلی از سایت های دیگر می توانیم به دست آوریم. استراتژی خودمان را طراحی می کنیم تا به ترتیب برای کلمات کلیدی مهم، صفحات سایت را بسازیم و از آن ها برای رتبه گرفتن و وارد کردن ترافیک به سایت استفاده کنیم.

اگر محتوای کاربرپسند بنویسید شانس بالا آمدن سایت شما در صفحه سرچ گوگل افزایش پیدا می کند. اما محتوای کاربرپسند چیست؟

اما باید چند نکته رو باید در نوشتن محتوا کلاه سفید رعایت کرد :

1) عنوان جذاب داشته باشید و از کلماتی استفاده کنید که کاربر را جذب می کند؛ چراکه نوشتن عنوان خوب در بالا آمدن رتبه سایت در موتورهای جستجو اهمیت بالایی دارد.

2) نیاز کاربر رو رفع کنید؛ چرا که کاربر بر اساس نیاز خودش جستجو می کند پس باید در مقاله به نیاز او پاسخ داده شود. اکثرا در نوشتن مقاله زیاده گویی می کنند و کاربر نمی تواند به جواب خودش برسد. پس شما به هیچ وجه این کار را انجام ندهید.

3) مقالات را حتما محاوره ای و یا ساده بنویسید و نه ربات گونه؛ اپ های مختلفی هستند که نرم افزار آن ها می تواند صحبت های ما را برایمان تایپ کنند ، نرم افزارهای تبدیل صوت به متن ، که به این شکل می توان محاوره ای نوشت ویا می توان از نرم افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار برای این کار استفاده کرد، انجام این سرعت نوشتن را بالا می برد.

4) حتما باید از عکس در متن استفاده کنید، عکس هایی که حتما خودتان تهیه کرده اید نه اینکه از گوگل سرچ کرده باشید، عکس باید بتواند به طور کامل منظور شما را برساند به متن شما مرتبط باشد و منظور شما را بهتر منتقل کند
برای عکس باید از اشیای موجود در متن و هرچه در متن وجود دارد و به مرتبط است، استفاده کرد.عکس ها باید دارای تگ alt باشند.

5) حتما از فیلم استفاده کنید؛ قبلا بیشتر استفاده از عکس مهم بود، درحالی حاضر استفاده از فیلم اهمیت بالایی دارد و قطعا در بالا آمدن سایت به شما کمک خواهد کرد.

6) نکته آخر اینکه حتما متن شما چکیده داشته باشد، خیلی از سایت ها چکیده را بالا یا پایین می گذارند که فرقی بین این دو نیست مهم این است که این کار را حتما رعایت کنید.

اهمیت سئو داخلی در سئو کلاه سفید

سئو داخلی نوع دیگری از روش های سئو و بهینه سازی سایت است که با پیاده سازی تکنیک هایی می توان به رتبه اول سایت در لیست جستجوی گوگل رسید. مثلا استفاده از لینک های داخلی، بالا بردن سرعت سایت، استفاده از کلمات کلیدی مناسب، به روز کردن محتوای سایت و حذف محتوای قدیمی که جذابیت ندارد، استفاده کردن از آدرس URL بامفهوم و خوانا، بهینه کردن تصاویر، رعایت اصول و تکنیک های سئو از نظر فنی یا همان سئو تکنیکال، بررسی و تحلیل سایت و موقعیت آن با استفاده از ابزارهای سئو ((Web master tools، عناوین و تیترها، تگ های H1 و H2، توضیحات متا (Meta Description)

اهمیت سئو خارجی در سئو کلاه سفید

گرفتن بک لینک از سایت هایی که دامنه هایی قدرتمند دارند، نوشتن مطالب یا پست در سایت های دیگر یا نوشتن بلاگ، رپورتاژ آگهی، فعالیت های در شبکه های اجتماعی
نکته 1 : توجه داشته باشید که صرفا لینک سازی داخلی نمی تواند باعث افزایش رتبه سایت شما شود بلکه هر نوع سینگالی که برند سایت شما انجام شود می تواند موجب افزایش محبوبیت شما برای خزنده ها و ربات های گوگل شود؛ حتی بدون لینک سازی ، چراکه گوگل کاملا معناگراست و تمامی این پالس ها را می تواند درک و تحلیل کند.
نکته 2 : اگر شما برای سئو خارجی استراتژی و هدف مشخصی نداشته باشید فعالیت شما به جای کلاه سفید از نوع کلاه سیاه تشخیص داده می شود که نتیجه آن پنالتی شدن سایت یا حتی بالا نیامدن آن تا مدت زیادی برای بعضی کلمات کلیدی می باشد.

10 تکنیک سئو کلاه سفید برای بهبود رتبه سایت

اگر بخواهیم تکنیک های سئو کردن سایت به روش کلاه سفید را به شکل تیتروار بگوییم مهم ترین و پرکاربردترین آن ها شامل موارد زیر است :

1) لینک سازی ( Link building ): داخلی و خارجی
2) کلمات کلیدی : تحقیق، آنالیز و انتخاب کلمات کلیدی هدف/ کمک گرفتن از گوگل برای ساخت عناوین و تگ‌های جذاب /
3) عنوان : عنوان نویسی خوب/ استفاده از کلمات کلیدی طولانی در تگ عنوان
4) محتوا : تولید محتوای یونیک و ارزشمند/ منتشر کردن مطالب از حداقل 900 تا بیشتر از 1،800 کلمه / بهینه سازی محتوا/ به روز رسانی محتوا/ استفاده از محتواهایی که تمرکز آن ها روی سود است/ تولید محتوای چند رسانه ای

5) ثبت در نقشه گوگل : ثبت کسب و کار در نقشه گوگل یک تکنیک موثر در سئو کلاه سفید/ استفاده از سرویس کسب و کار من در گوگل Google My Business به دلیل تاثیرگذاری بالا روی سئو کلاه سفید سایت
6)آدرس سایت : بهینه‌سازی آدرس (url) صفحات سایت/ آدرس‌ها کوتاه‌تر، خواناتر و البته مرتبط‌ با کلیدواژه یا کلمه کلیدی در مطلب
7) cmsها : استفاده از سیستم های مدیریت محتوای معتبر/ مثل استفاده از وردپرس که از مزیت های مهم استفاده از آن رعایت شدن بسیاری از تکنیک های سئو کلاه سفید به طور پیش فرض برای آن می باشد

8) نرخ پرش : نرخ پرش و کلیک را بهینه کنید/ پیدا کردن صفحات با نرخ کلیک و مطالعه پایین توسط کاربران

9) بهینه‌تر کردن تجربه کاربری ( user experience ): ایجاد ناوبری خوب برای خزش بهتر ربات های موتور جستجو و افزایش بازدیدکنندگان سایت/ سازگاری با موبایل با استفاده از ابزاری مانند ” Mobile-Friendly Test ” برای همخوانی با همه دستگاه‌ها از قبیل موبایل، تبلت، لپ تاپ و …
درنتیجه اگر وب سایت شما با تلفن همراه سازگار نیست ،احتمال تبدیل آن بسیار پایین و در white hat seo کم تاثیر است.

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *